Türk Çiftin Sahip Olduğu Şirket amerikanın Uçak İhalesini Kazandı

Paylaş
 

Türk Çiftin Sahip Olduğu Şirket amerikanın Uçak İhalesini Kazandı.

Eren ve Fatih Özmen’in sahibi olduğu küresel havacılık-uzay ve ulusal güvenlik şirketi Sierra Nevada Corporation (SNC), ABD Hava Kuvvetleri’ne hafif saldırı uçağı üretmek için 128,9 milyon dolarlık bir sipariş aldı.

Fatih-Eren Özmen çiftinin sahip olduğu Sierra Nevada Corporation isimli şirket, amerikan Hava Kuvvetleri’nin turboprop pervaneli uçak ihalesini Brezilyalı Embraer A-29 modeli ile kazandı. amerikada üretim için iki fabrika kuracağı açıklandı.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından açıklanan sözleşme kapsamında şirket, ABD Hava Kuvvetleri’ne iki hafif saldırı uçağı sağlayacak. Çalışmaların Florida’nın Jacksonville kentinde yapılacağı ve 23 Ağustos 2024 tarihine kadar tamamlanacağı bildirildi.

Yüksek sıcaklıklarda ve son derece engebeli arazide çalışmak üzere tasarlanan hafif saldırı uçağının, hassas güdümlü mühimmat kullanabilen ve son derece yüksek manevra kabiliyetine sahip dördüncü nesil bir uçak olacağı bildirildi.

NASA’YA UZAY ARACI YAPIYORLAR

Sierra Nevada’nın Dream Chaser (Rüya Avcısı) isimli uzay aracı Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo taşıması için NASA tarafından seçilmişti. Ayrıca, Artemis Ay görevini desteklemek üzere NASA tarafından seçildi ve “Shooting Star” adı verilen kargo modülünün test versiyonunu NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ne gönderdi. Bu ihale sayesinde SNC, NASA’nın Artemis Ay görevini destekleyen dev şirketler arasındaki yerini aldı.

SNC, 2021’de Dream Chaser uzay aracı ile birlikte uzaya fırlatılması planlanan Shooting Star (Kayan Yıldız) adlı kargo modülünün test versiyonunu NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ne teslim etti.

Eren ve Fatih Özmen ile ilgili görsel sonucu

 

Bu yazı 692 kere okundu.
Etiketler:
askeri haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV