Türk Uçak Gemisinin Güvertesinde İlk Kez

Paylaş
 

Türk tersanelerinde yapılan ilk milli uçak gemimiz olan “Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi”  TCG Anadolu’nun Teknofest SSB standında sergilenen maketinin güvertesinde ilk kez ATAK Taarruz Helikopterinin maketi görüntülendi. Daha önce sergilenen uçak gemisi maketinin üzerinde sadece F-35B ve S-70B SeaHawk maketleri ile sergileniyordu. Helikopterin TCG Anadolu uçak gemisi üzerinde gri deniz kuvvetleri rengindeki maketinin görüntülenmesi ATAK Helikopterinin “Deniz Kuvvetleri için de yapılacakmı” sorularını akıllara getirdi. Daha önce basında çıkan haberlerde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ATAK haelikopteri ile ilgilendiği haberleri yayınlanmıştı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan sonra Jandarma Genel Komutanlığı’na da teslimatlarına başlana ATAK helikopterinin yakında Emniyet Genel Müdürlüğü’ne de teslim edileceği belitrtildi.

TCG Anadolu, 6 adet F35-B, 4 adet Atak helikopteri, 8 adet orta yük nakliye helikopteri, 2 adet seahawk genel maksat helikopteri ve 2 adet insansız hava araçlık kapasiteye sahip bulunuyor.

Türk Deniz Kuvvetleri’nin amiral gemisi olarak nitelendirilen gemi 232 metre uzunluk, 32 metre genişliğe sahip.

58 metre yüksekliği bulunan Anadolu’nun bin 410 metrekare tank, konteyner gibi ağır araçlar için ağır yük garajı mevcut. Gemide ayrıca bin 165 metrekare gemi havuzu, bin 880 metrekare hafif yük garajı, 6 iniş alanı ile bir uçuş rampasına sahip 5 bin 440 metrekare uçuş güvertesi, 900 metrekare hangar yer alıyor.

Geminin 2019 Şubat – Mart aylarında deniz eindirilmesi planlanıyor.

Fotoğraflar: DefenceTurk

Bu yazı 1601 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV