Türkiye’nin İlk Özgün Tasarım Helikopteri Şekilleniyor

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

TUSAŞ ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında 23 Haziran 2013 tarihinde imzalanan sözleşme gereğince başlanan projede Silahlı Kuvvetlerimizin mevcut envanterinde bulunan hafif sınıf nakliye helikopteri olan UH-1’lerin yerini almak üzere özgün bir model için çalışmalar devam ediyor.

Helikopterin ilk uçuşunun 2018 yılında yapması planlanıyor. Tasarımı yapılan helikopterin önceliği silahlı kuvvetler. Ancak ihtiyaç duyulması halinde diğer kuruluşlar içinde değişik tasarım ve modellerinde üretilimi yapılabilecek. TUSAŞ ana yükleniciliği, ASELSAN alt yükleniciliğinde devam eden projede motor yükleniciliğini ise Amerikalı Honeywell, İngiliz Rolls Royce ortaklığı olan LHTEC isimli şirket yapıyor. Ayrıca helikopterin gerçek boyuttaki maketi ilk olarak 9-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında yapılacak olan IDEF 2017 fuarında sergileneceği de gelen bilgiler arsında.

Helikoptere T-625 ismi verileceği, 6 ton taşıma kapasitesine, 5 palli pervaneye, çift motora sahip olacağı, 6000 metre servis yüksekliği olacağı, 120 knot hız yapabileceği ve 2 pilot 12 yolcu kapasitesi olacağı şimdilik sahip olunan teknik bilgilerden bazıları.

Ayrıca diğer helikoıpter ailelerinde de kullanılmak üzere yerli motor çalışmasının sa bir yandan devam ettiği belirtilirken TEI tarafından başlatılan projede yeni motor için 8 yıllık bir süreç belirlendi. Ayrıca tasarlanan yeni motor T129 ATAK saldırı helikopterleimizde de kullanılabilecek.

İlk uçuşunu yukarıda da bahsettiğimiz gibi 2018 yılında yapılması öngörülen helikopterin sivil ve askeri sertifikasyonlardan sonra envantere en erken 20121 yılında girmesi planlanıyor.

Twitter Tony Osborne

Kaynak Donanım haber

 

 

Bu yazı 2670 kere okundu.
Etiketler:
haberler helikopter
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV