Türkol Havayolları

Paylaş
 

Kuruluş: 1979

ICAO Kodu : –

IATA Kodu : –

Merkezi : Fındıkzade – İstanbul

Çağrı Adı : –

Sınıf: Uluslararası tarifesiz yolcu

Satatü: 1982 yılında kapandı.

Şirket Almanya‘da yaşayan bir grup Türk işçisi tarafından Türkol Turizm Ticraet Seyahat Ltd Şirketi adında 16 Nisan 1979 tarihinde Ticaret Bakanlığı’ndan aldığı izinle Fındıkzade – İstanbul’da kuruldu. Şirket sivil havacılık daireisnin iznini beklerken Aralık Ayı içinde Alman havayolu şirketi olan Atlantis’ten gerek duydukça sefer başına kiraladığı DC-9 tipi uçaklarla Stuttgart çıkışlı charter seferler yapmaya başladı.

Şirket 1980 yılının sonlarıan doğru Fransız Aerotour şirketinden bir Sud Aviation Caravelle 3 kiraladı. ( Uçağın tescili F-BUFH ) Uçak 1981 yılının başlarında kuyruğunda şirketin logosu gövdesinde ise TÜRKOL yazısı ile görüntülendi. Uçağın diğer imajında bir değişiklik yapılmadı. Şirketin aynı model uçaktan (F-GATZ tescilli) kiraladığı belirtilmiş ancak uçağın boyandığına dair bir kayda rastlanmamıştır.İlk kiralanan uçak bir süre sonra başka bir şirkete kiralandı ve Türkol şirketinden ayrıldı.

1982 yılındaki “Büyük Hava Yolu” projesine imza atarak katılan şirketin bu tarihten sonra sesi çıkmadı. Tahminlere göre Sivil Havacılık Dairesinden gerekli izinleri alamadı ve havayolunu kapattı.

(Şirketin kuruluş ve faaliyetinin hikayesini daha detaylı öğrenmek ve okumak isterseniz Kıvanç Hürtürk ve Gökhan Sarıgöl beyefendilerin kaleme aldıkları harika bir kaynak kitap olan ” Türkiye’de Ticari Havacılık Tarihi II” isimli kitaptan faydalanabilirsiniz. Bu konuda ve daha bir çok konuda kaynak olarak kullandığım ve her sayfasında ilginç ve değerli bilgiler bulduğum her havacılık meraklısının merak ettiği bilgiler ile dolu olan kitabın özelliğini de sizlere belirtmeden edemedim.)

Şirketin filosunda kiralık olarak bulunan uçaklar:

F-BUFH – Caravelle III – Aerotour – Ocak 1981  – Mayıs 1981

F-GATZ – Caravelle VIN – Minerve – Ocak 1981 – Ocak 1981

Diğer Şirketler için TIKLAYINIZ

Bu yazı 2538 kere okundu.
Etiketler:
haberler nostalji
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV