Uçak Kazaları – Tarihte Bugün

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Uçak Kazaları – Tarihte Bu Gün kategorisinde dünya tarihinde bu günde olmuş olan önemli uçak kazalarını elimizden geldiği kadar kısa kısa  işlemeye çalışacağız.

South African Airways ( Güney Afrika Havayolları) – Uçuş 295 – Hint Okyanusu – 28 Kasım 1987

Güney Afrika Havayolları ( South African Airways) şirketine ait 295 sefer sayılı Chiang Kai Shek Uluslararası Havalimanı Taipei, Taiwan – Sir S. Ramgoolam Uluslararası Havalimanı  Mauritius duraklamalı – Jan Smuts Uluslararası Havalimanı  Johannesburg, Güney Afrika seferini yapan ZS-SAS tescilli Helderberg isimli  Boeing 747-244M Combi tipi uçak kargo bölümünde çıkan yangın yüzünden Mauritius’un 143 mil ( 248 km ) kuzeydoğsunda patlar ve düşer. Uçakta bulunan 140 yolcu 19 mürettebattan kurtulan olmaz. Uçağın karakutularını bulmak için zamana karşı amansız bir mücadele verilir ve okyanusun 4900 metre  derinliğinden uçağın karakutuları ve parçaları kurtarılır. Bu kurtarma o zamanlarda yapılmış en iyi kurtarma olarak tarihe geçsede uçağın kargo bölümünde yangının neden çıktığına ışık tutmadı.. Olayın ardından bir sürü komplo teorileri atılsada bu kaza bu gün hala gizemini korumakta.

Uçağın düştüğü yerin haritada yeri ve uçağın fotoğrafları:

screenshot_1 screenshot_3 screenshot_4 screenshot_5 screenshot_7

 

Air New Zealand – Uçuş 901 – Erebus Dağı -28 Kasım 1979 –  Antarktika

Air New Zealand havayolu şirketinin ET901 sefer sayılı uçuşu 1977-1979 yılları arasında yapılan Antarktik  gezi  programının uçuşuydu. Bu seferki uçuşu ZK-NZP tescilli McDonnell Douglas DC-10-30 tipi uçak 237 yolcu 20 mürettabt toplam 257 kişi ile yapıyordu. Program gereği 901 sefer sayılı uçuş Auckland’dan sabah satlerinde kalkıyor Antarktika kıtası üzerinde bir kaç saat harcadıktan sonra Christchurch’a uğrayıp akşam tekrar Auckland’a dönüyordu. Ancak bu seferki uçuş böyle olmadı ve Erebus dağı üzerinde 257 kişinin hayatını kaybetmesi ile son buldu. Kaza sebebi her ne kadar pilotaj hatasına bağlandıysa da rotada yapılan bir değişikliğin de sebep olduğu iddiaları ortaya atıldı.

Uçağın ve kaza yerinin fotoğrafları:

screenshot_9 screenshot_10 screenshot_11 screenshot_12

 

 

 

Bu yazı 2611 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV