Uçakların İsimleri Ve Hikayeleri – THY A320 – TC-JPE – Gümüşhane

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Havacılık meraklısı olmak çok başka bir şeydir. Çektiğimiz fotoğraflarla yazdıklarımızla çizdiklerimizle her ne kadar sektörün içinde olmasakta o havayı uzaktan uzağa teneffüs etmek inanılmaz bir zevk. Fotoğraf çekerken tanıştığım Alp Akbostancı ağabey çektiği mükemmel fotoğraflardan ziyade uçakların isimlerinin ilginç hikayeleri ile de fotoğraflarına ayrı bir renk katıyor. Sizi  sevgili Alp Ağabeyin harika anlatımıyla güzel ülkemizin cennet şehirlerinden biri olan  Gümüşhane ismini taşıyan TC-JPE  tescilli Airbus 320 tipi uçağın hikayesini paylaşıyoruz.

“Arjantin ile aynı ismi taşıyan bir ilimiz olduğunu biliyor muydunuz ?
Hoppalaaa nereden çıktı demeyin. Gerçekten de öyle.
Arjantin’in İspanyolca adı Argentina, Latince Argentum, hani şu simgesi AG olan element..
Bildiğiniz Gümüş. Argentina gümüş ülkesi anlamına geliyor.
Aynı bizdeki Gümüşhane gibi, Gümüş diyarı..
Peki niye bu isimle anılmış bu şehir..?
Yine Yunanca’ya dayanıyor hemen hemen bir çok yer adında olduğu gibi . Argyropolis, ( gümüş şehri)
Bu bölgedeki artık çalışmayan gümüş madenlerinden geliyor şehrin ismi.
Yıllarca 35,5 örneğinde olduğu gibi Bayburt ile aralarında sen ben çekişmesi ,Bayburt’un il olması ile sona ermiş ve gereksiz bir geyik konusu kapanmıştır.
Elbette bu ilimizin adı da THY’nin bir uçağına verilmişti. Gümüşhane isimli uçağın başına talihsiz bir kaza geldi ancak pilotların becerisi ile kaza herhangi bir ölüm veya yaralanma olmadan atlatıldı.
TC-JPE kuyruk tescilli Star Alliance boyamalı Airbus A320 uçağı 25 Nisan 2015 günü 05 pistine inişi sırasında , kendinden önce iniş yapan büyük gövdeli uçağın yarattığı vortex adı verilen hava akımı nedeni ile piste çok sert ve dengesiz teker koydu ve sağ arka iniş takımı, sağ motor ve sağ kanatta hasar meydana geldi.. Pilotlar pas geçme prosedürünü uygulayarak uçağı tek motor ile tırmandırdılar ve kuleye acil durum bilgisini geçtiler.
Uçakta hidrolik sistemin ana bölümü devre dışı kaldı, hasar gören tekerlekler ve flaplar toplanamadı.
Pilotlar uçağı önce Marmara Denizi üzerine açıp , sonrasında tekrar meydana yönelerek bu sefer 35 sol pistine yaklaşmaya başladılar.
Sol arka ve ön teker üstüne iniş yapan uçak , bir süre sonra hasarlı sağ arka teker üzerine çökerek pistte spin atarak toprak alana çıktı ve durdu.
TC-JPE kaza sonucu sürekli olarak hizmet dışı kaldı.
Bu paylaşım da onun anısına olsun.

 

Bu yazı 2848 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV