Uçan Halı Havayolları (Flying Carpet)

Paylaş
 

Uçan Halı Havayolları (Flying Carpet)

Kuruluş : 1985 Mayıs

AOC :

ICAO Kodu :

IATA Kodu : –

Merkezi : Harbiye – İstanbul

Çağrı Adı :

Sınıf: Yurtiçi  ve uluslararası tarifesiz yolcu ve kargo

Statü: Proje aşamasında kaldı.

Türk Hava Yolları’nın emektar pilotlarından Aziz Bayraktar’ın oğlu ilk ve orta öğrenimini yurtdışında tamamlayıp Türkiye’ye döndükten sonra babasının mesleği olan pilotluğu meslek olarak seçmeyi kafasına koymuştu. Lise ve üniversiteyi İstanbul’da bitirdikten sonra amerikada pilotlauk eğitimini tamamlayıp ticari pilot lisansını almıştı. İlk olarak Kenya Airways şirketinde pilot olarak çalışmaya başlayan Göktuğ, Adnan Kaşıkçı‘nın pilotları ile tanışmış ve onların aracılığı ile Kaşıkçı’nın yanında pilot olarak uçmaya başlamıştı. 1982 yılında Türkiye’ye dönüp askerlik görevini, tamamlayan Göktuğ Bayraktar ilk olarak Türk Hava Yolları2na alınacak Dash-7 tipi uçaklar ile uçmayı planlamış ancak o sıralarda THY’nin pilotlarını sadece Türk Hava Kuvvetleri’nden alması nedeniyle bu arzusunu gerçekleştirememişti. Bunun üzerine Göktuğ 1984 yılında Türk Özel havacılık sektöründe yaklaşık 30 yıla varan kariyerine NESU Hava Yolları’nda Piper tipi uçaklarında uçarak başladı.

Kendi deyimi ile ” Havacı olmayan havacılarla ” çalışmak Göktuğ’u tatmin etmemişti. NESU Air ‘de gelecek görmeyen Göktuğ 1985 yılında şirketten ayrılarak büyük bir cesaretle Mayıs ayında Uçan Halı – Flying Carpet Havacılık ve Turizm A.Ş‘yi kurdu. Şirket ilk başlarda yurtiçive kısa mesafeli yurtdışı seferler planladı. Bu arada da finansman aranıyordu. O sıralarda İran Havayolları Cidde seferlerinde kullanmak üzere geniş gövdeli uçaklar aramaktaydı. Birleşmiş milletler tarafından İran’a koyulan ekonomik amargo İran Havayolları’nı da etkilemiş ve uçak sıkıntısı çekmekteydi. Uçan Halı için bu fırsat büyük bir başlangıç olacak gibi görünmekteydi. Aynı günlerde Türk Hava Yolları filosundaki iki adet DC-10 tipi uçağını satışa çıkarıyordu. Göktuğ bu fırsatı değerlendirmek istiyordu. DC-10’ları THY’den kiralayıp İran Air için ” Wet Lease” olarak uçuşlar yapmayı planladı. 1986 yılı başlarında başlayan görüşmeler sonuç vermiş Nisan ayında İran Air ile iki DC-10 tipi uçak için ön anlaşma imzalanmıştı.

Anlaşmaya göre İran Air Uçan Halı’dan iki adet DC-10 tipi uçağı ACMI ( Aircraft, Crew, Maintenance, Insurance – Uçak, Ekip, Bakım ve Sigorta) herşey dahil olarak kiralayacaktı. İran air Temmuz – Eylül ayları arasında uçak başına ayda en az 250 saat uçuş saatini garanti ediyor ve uçakların 1 Temmuz günü Tahran Mehrabad Havalimanı’nda olmasını istiyordu. Kira anlaşması ise iki hafta içinde Tahran’da imzalanacaktı.

Ancak Türk Hava Yolları DC-10 tipi uçakları kısa süreli kiralamaya yanaşmıyor satmayı tercih ediyordu. Uçan Halı’nın ise bu kadar kısa sürede o kadar yüksek finansmanı bulması mümkün gözükmüyordu. Bu yüzden proje gerçekleşmedi. THY DC-10’ları Boğaziçi Hava Taşımacılığı’na devretti ve Uçan Halı da işletmeye başlamadan tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı.

İran Air İel Uçan Halı şirketi arasında imzalanan ön anlaşma metni.

Şirket Yönetici Göktuğ Bayraktar’ın Kartviziti

(Şirketlerin kuruluş ve faaliyetinin hikayesini daha detaylı öğrenmek ve okumak isterseniz Kıvanç Hürtürk ve Gökhan Sarıgöl beyefendilerin kaleme aldıkları harika bir kaynak kitap olan ” Türkiye’de Ticari Havacılık Tarihi II” isimli kitaptan faydalanabilirsiniz. Bu konuda ve daha bir çok konuda kaynak olarak kullandığım ve her sayfasında ilginç ve değerli bilgiler bulduğum her havacılık meraklısının merak ettiği bilgiler ile dolu olan kitabın özelliğini de sizlere belirtmeden edemedim.)

Uçan Halı – Flying Carpet şirketinin filo yapısı:

TC-JAU – Douglas DC-10-10 – THY – İptal

TC-JAY – Douglas DC-10-10 – THY – İptal

Diğer Şirketler İçin TIKLAYINIZ

Bu yazı 738 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV