Ülkeler Ve Tescil Kodları – H

Paylaş
 

Ülkeler Ve Hava Aracı Tescil Kodları / Country And Airplane Registers.

Her ülkenin hava aracının tanınabilmesi için ülkelerin otoriteleri tarafından tescil kodları verilmekte. Tescil kodları hava arçalarının bir bakıma kara araçlarında bulunan plakalara benzer ve tanınmalarını sağlar. Genelde 5 karakterden oluşan tescillerin ilk iki karakteri çoğun zaman ülkenin ismini andırır. Hava aracını tescilli genelde kuyruk kısmında olur ve görünecek şekilde büyük karakterler ile hava aracının sağına ve soluna yazılır. Tesciller ayrıca bazı ülkelerin uçaklarında yukarıdan bakıldığında görülebilmesi için kanat üzerine, aşağıdan bakıldığında kanat altlarına da yazılmaktadır. yine bazı ülkelerin uçaklarında tescilin bazı belirtici karakterleri ( son iki yada üç karakter ) burun iniş takımı kapağına da yazılmakta.TC- Türkiye, C- Kanada gibi. Bu yazı dizimizde ülkelerin alfabetik sıra ile tescil kodlarını ve nerelerde hangi tescillerin kullanıldığını işleyeceğiz.

Sırada H harfi olan ülkeler var.

Haiti – HH

HH-AAA –  HH-ZZZ aralığındaki tesciller kullanılmakta.

Honduras – HR

HR-AAA – HR-ZZZ aralığındaki tesciller kullanılmakta.

Hong Kong – B-H / B-K / B-L

  • B-HAA –  B-HZZ
  • B-KAA – B-KZZ
  • B-LAA – B-LZZ aralığındaki tesciller kullanılmakta.  ingiliz yönetimi hakim olduğu zamanlarda VR-H tescilleri kullanılmaktaydı. Previously VR-H during British rule.

Hungary – Macaristan – HA

  • HA-AAA – HA-ZZZ aralığındaki tesciller kullanılmakta.
  • HA-1111 – HA-9999 aralığındaki tesciller planörler ultralight tarzı hava araçları ve motorlu planörlerin tescillerinde kullanılmakta. (Gliders, Ultralights and motor-gliders)

Diğer ülke tescillerinin ve nerede kullanıldıklarını öğrenmek istiyorsanız TIKLAYINIZ.

Bu yazı 49 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV