Video – Faciaya Ramak Kala

Paylaş
 

Brezilya’da geçtiğimiz gün bir uçağın kalkışı sırasında az kalsın facia yaşanacaktı.

Brezilya bölgesel havayolu taşımacılık şirketi Voepass Avions şirketine ait içinde 27 kişi bulunan P32267 sefer sayılı Presidente Prudente – Sao Paulo Guarulhos Havalimanı seferini yapan PP-PTQ tescilli ATR-72-212A tipi uçağın kalkışı sırasında meydana gelen rüzgar kırılması ( downburst – windshear ) nedeni pilotlar zor anlar yaşadı. kalkış sırasında bir anda irtifa kaybedeb uçağı kontrol altında tutmayı başaran pilotlar tırmanışa devam ettiler ve sefer sorunsuz gerçekleşti.

O anlar amatör bir kameraya böyle takıldı.

Downburst – windshear nedir?

Doğanın en tehlikeli hava olaylarından biri olan downburst, her geçen gün dengesini daha fazla bozduğumuz doğanın sürprizlerinden biri. İngilizce bir terim olan ‘downburst’ aşağıda yaşanan hava patlaması manasına geliyor. Aynı zamanda bu doğa olayı windshear yani rüzgar makası anlamına da gelmekte.

Downburst hava olayı siviller sivil yerleşim alanları için son derece yıkıcı etkiler getirir. Ancak özellikle ölümlere sebep olduğu konu uçaklar için oluşturduğu tehlikedir. Downburst olayının meydana geldiği noktada bu hava oluşumunun içine giren uçak, makaslı bir çift taraflı baskıya maruz kaldığı için yere çakılmamak için hemen hemen hiç şansa sahip değildir. Kalkış ve inişlerde bu hava kütlesinin içine giren uçak hareket etmek istediği yönün tam tersine bir etkiye maruz kalır. Bu nedenle bu hava olayının meydana gelme ihtimalinin olduğu durumlarda uçuşların durdurulması en en doğru tercihtir.

Bu yazı 1154 kere okundu.
Etiketler:
atr 72 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV