Volkanik Külün Ciddi Etkileri – British Airways Uçuş 9 / Serious Effects of Volcanic Ash – British Airways Flight 9

Paylaş
 

Selam dostlar! Bugün çok ilginç bir uçuş hikayesi ile karşınızdayım. British Airways uçuş 9.

Tarih 24 Haziran 1982, Perşembe. British Airways’in 9 sefer sayılı uçuşu İngiltere’den Yeni Zelanda’ya yaptığı uzun uçuşun ortasındaydı.

Kuala Lumpur, Malezya’da mola verdikten sonra yeni bir uçuş ekibi ile bir sonraki durak olan Perth, Avustralya’ya doğru yola çıkmıştı.

Uçak 3 yaşında bir Boeing 747-200’dü.
Olaya karışan Boeing 747

Uçağın yeni ekibi şu kişilerden oluşuyordu: 41 yaşındaki kaptan pilot Eric Moody, 32 yaşındaki yardımcı pilot Roger Greaves ve 40 yaşındaki uçuş mühendisi Barry Townley-Freeman.

Uçak Endonezya üzerinden geçerken kokpit camında mavi ışıklar belirmeye başladı. Moody ve Freeman bir anlam veremedi. Hava radarında gökyüzü açık görünüyordu.

Kısa bir süre sonra sorun daha ciddi bir hal aldı. 4 numaralı motor aniden durmuştu. Freeman sorunu çözmeye uğraşırken 2 numaralı motor da durmuştu.

Pilotlar uçaklarına ne olduğunu anlamaya çalışıyordu. İki motor hiçbir uyarı olmadan çalışmayı durmuştu.

Bu esnada kabinde yoğun ve kuru bir duman belirmeye başlamıştı. Ardından kalan iki motor da durmuştu. Uçak okyanusa doğru süzülmeye başladı.

3 Kilometre irtifa kaybettikten sonra kaptan Moody motorları tekrar çalıştırmayı başardı. Ekip Jakarta, Endonezya’ya acil iniş yapmaya karar verdi.

Ancak yolları üzerindeki dağlardan kaçınmak için yükselmeleri gerekiyordu. Yükseldikleri zaman aynı sorunlar tekrar ortaya çıkmıştı.

İniş için yaklaşırken son bir sorun daha ortaya çıkmıştı. Kokpit camı görmeyi imkansız hale getirecek şekilde çizilmişti. Buna rağmen pilotlar başarılı bir iniş yapmayı başarmıştı.

Olayın sebebi ise kısa bir araştırma süreci sonunda ortaya çıktı. British Airways uçuş 9 Galunggung Volkanı üzerinden geçerken yanardağ patlamıştı. Volkanik kül uçağın motorlarına dolmuş ve motorları bozmuştu.

…Murat Deniz Şenol…

Hello, friends! Today I am with a very interesting flight story. British Airways flight 9.

Date: June 24, 1982, Thursday. British Airways flight 9 was in the middle of a long flight from England to New Zealand.

After a stopover in Kuala Lumpur, Malaysia, the plane set out for the next stopover in Perth, Australia with a new flight crew.

The plane was a 3-year-old Boeing 747-200.

The Boeing 747 that involved

The new crew of the plane consisted of: 41-year-old captain Eric Moody, 32-year-old first officer Roger Greaves and 40-year-old flight engineer Barry Townley-Freeman.

Blue lights began to appear on the windshield as the plane crossed over Indonesia. Moody and Freeman couldn’t make sense. The weather radar seemed clear.

After a short time the problem became more serious. Engine number 4 suddenly stopped. While Freeman was trying to solve the problem, engine number 2 also stopped.

The pilots were trying to figure out what happened to their planes. The two engines had stopped working without any warning.

In the meantime, a dense and dry smoke began to appear in the cabin. Then the two remaining engines stopped. The plane started to glide towards the ocean.

After losing 3 Kilometers of altitude, Captain Moody succeeded to start the engines again. The team decided to make an emergency landing in Jakarta, Indonesia.

But they had to climb to avoid the mountains on their way. The same problems came up again when they were climbed.

One last problem came up as he approached for landing. The cockpit glass was scratched to make sight impossible. However, the pilots succeded to make a successful landing.

The reason of the incident was found out after a short investigation process. Galunggung Volcano exploded while British Airways flight 9 flew over it. The volcanic ash filled the engines of the aircraft and caused the engine failures.

…Murat Deniz Şenol…

Bu yazı 1459 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV