Yaban Hayvanları Helikopterle Yemlendi

Paylaş
 

Sert geçen kış şartlarından dolayı yiyecek bulmakta zorlanan yaban hayvanları için Tunceli’de, Sikorsky tipi askeri helikopterle havadan yem bırakıldı, aç kalmamaları sağlandı. Tunceli’de Aralık ayından itibaren etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle bazı ilçe merkezlerinde 3 metreye ulaşan kar kalınlığı, yüksek kesimlerde yer yer 4 metreyi geçti.

Ağır geçen kış şartlarından etkilenen yaban hayvanları için harekete geçen Vali Tuncay Sonel, Tunceli Jandarma Komutanlığı  bir organizasyona imza atarak yaban hayvanlarına iki helikopterle yem götürülmesini sağladı.

Sonel’in bizzat satın aldığı yaklaşık 100 ekmeğe ek olarak Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şube Müdürlüğü ekipleri; saman balyaları, buğday ve ekmek kırıntılarından oluşan yaklaşık yarım ton yiyecek hazırladı. Terör operasyonlarında önemli bir yeri olan 2 adet Sikorsky helikopter bu kez yaban hayvanları için havalandı.

Vali Sonel, çalışmalara ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Tunceli’de doğanın ve yaban hayatının korunması için her türlü tedbiri alacaklarını söyledi.

Ayrıca vatandaşların hassasiyetlerini önemsediklerini ifade eden Sonel, “Bugün itibarıyla Tunceli genelinde, Valiliğimizin kararıyla başta yaban keçisi, ur kekliği ve yine koruma altında olan vaşak, kurt, bozayı gibi hayvanların avlanması kesinlikle yasaklanmıştır.” dedi.

Bu yazı 715 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV