Yangın Paraşütçüleri ” Smokejumpers”

Paylaş
 

Her yanımızı saran günlerdir devam eden orman yangınlarının gündem olduğu bu günlerde önemli bir konu ile daha sizlerleyiz.

Selim Atalay twitter adresinde yayınlanan bilgiselinde smokejumpers yani yangın paraşütçüleri işlenmiş.

Konunun anafikrinden alıntılar:

Orman ülkesi olan  amerikada orman yangınları önemli bir problemdi. Pek çok orman yangınına ulaşmak uzun zaman alıyordu. Yol yok , iz yok. Araçla da ulaşmak mümkün değil her zaman. Haliyle yangını büyüyor ve söndürmek zorlaşıyordu. Çılgın fikir, yangının içine paraşütle personel atmaktı. İşte Smokejumpers yani yangın paraşütçüleri fikri böyle doğdu. Ortadaki sorun paraşütçülerin yangın söndürmeyi bilmiyor oluşu itfayecilerinse ömründe uçak görmemiş oluşlarıydı. Deneysel atlayışlar 1934 yılında yapılmış olsa da gerçek anlamda ilk atlayışlar 39-40 yıllarında yapıldı.  Günümüz amerikasında 9 istasyonda 320-420 arasında yangın paraşütçüsü istihdam edilmektedir. Yeryüzündeki en çılgın iş olarak lanse edilmektedir. 1949 yılında yaşanan Mann Gulch yangınında ölen 13 itfaiyecinin 12 si paraşütçüydü. amerika yangınlara büyümeden müdahele etmek için günümüzde de yangın paraşütçülerini kullanıyor. Paraşütçüler uçaktan atıldığı zaman kendisine 48 saat yetebilecek su , kumanya ve ekipmanla atılıyor.Bu ekipmanın ağırlığı 50kg geçmektedir. Yetki alanları tüm ABD ormanlarıdır.

Resim

Yalnızca en uygun orman itfaiyecileri Yangın paraşütçüsü yapılmaktadır. Tecrübeli itfaiyeciler 5-6 haftalık ağır bir kursa alınmaktadır. Kursiyerlerin % 30-50 elenmektedir.İtfaiyecilik askerlikse biz bu işin özel kuvvetleriyiz diyor paraşütçüler.Fiziksel seçim kriterleri şu şekildedir: 50 kg yükle 4.8 km 90dk intikal. 2.5 kmyi 11 dakika altında koşmak. 60 saniyede  25 şınav 45 sit-up(mekiğe benzer 1 hareket) ve 7 barfiks çekebilmek. Ayrıca uçaktan atlayabilecek boyda olmak. Bunlar bile sizi smokejumper yapmaya yetmeyebilir.Duruma göre atlayışlar statik kordon veya serbest paraşütle yapılmaktadır. Her paraşütçü kendi botu , bıçağı ve saatini tedarik etmek zorundadır. Bu en önemli ekipman için belli dönemlerde 500 dolar ödeme yapılmaktadır. Atlayış yaptığında yediği kumanya maaşından kesilmektedir. Yangınlarda yüzde 25 ekstra ücret almaktadır. Yalnızca ABD , Kanada ve Rusya’da yangın paraşütçüsü vardır. Ağır eğitimlerden geçen bu paraşütçülerin görevi zaman kaybetmeden yangının ilerleyişini kesmektir. Kanada’da yıllık maaşları 45-75 bin dolar arasındadır. Ülkemizde yangın paraşütçüleri olmalı mı bu soruya cevabım yok.”

Bu yazı 1140 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV