Yangın Söndürme Uçağı İhalesinde İlginç Gelişme

Paylaş
 

Suriye politikaları nedeniyle Türkiye ile oldukça gergin günler geçiren Ruslar, Orman Bakanlığı’nın uçak ihalesine teklif vermedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya’da görüp beğendiği, ardından Bakan Bekir Pakdemirli’nin bizzat test ettiği ve Türkiye’de uçabilmesi için mevzuatta değişiklik yapılan Rus Be-200 uçaklarını üreten Beriev şirketinin ihaleyi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

2019 yılında 500 hektarın üzerinde ormanı kül olan Türkiye’nin 2020 yaz sezonu için açtığı “yangın söndürme uçağı kiralama ihalesi” bu sabah (20 Şubat 2020) Ankara’da gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rusya’da Devlet Başkanı Putin’le birlikte özel olarak fuarda görüp beğendiği, daha sonra Orman Bakanı Pakdemirli’nin gidip bizzat test ettiği, hatta İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen Teknofest etkinliğine katılan etkinlikte gösterile yapan  ve Türkiye’de kullanılması için mevzuatta özel değişiklik yapılan Rus Beriev Be-200 uçaklarının ihaleyi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak uçağı üreten Beriev Uçak Şirketi son anda teklif vermekten vazgeçti.

Rusların Ankara’ya kadar gelip ihaleye katılmalarına rağmen teklif vermemesi, Suriye politikaları nedeniyle son günlerde oldukça gerilen Türkiye-Rusya ilişkilerine bağlı olabileceği değerlendirildi.

İhaleye katılan diğer firmaların da teklif vermemesi dikkat çekti. İhalenin ileri bir tarihte tekrarlanması bekleniyor.

İhale tarihine iki gün kala Beriev Be-200 uçaklarını üreten Rusya Birleşik Uçak Şirketi (UAK) çatısı altında faaliyet gösteren Beriev Uçak Şirketi’nin başkanı Yuri Grudinin kendinden emin konuşmuş ve şu ifadeleri kullanmıştı: “Türkiye, dört adet jet amfibi uçağı için ihale açtı. Jet amfibi uçağı sadece Beriev Uçak Şirketi’nde var.”

Bu yazı 491 kere okundu.
Etiketler:
beriev be-200 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV