Yaz Sezonunun İsimsiz Kahramanları

Paylaş
 

Yaz Sezonunun İsimsiz Kahramanları.

Soğuk kış günlerinde hayalini kurarak iple çektiğimiz yaz sezonunun bir de isimsiz kahramanları var. Yangına yerde mücadele eden itfaiyeciler gibi birde yangına havadan müdahale eden helikopter ve uçak pilotlarımız bulunuyor bu isimsiz kahramanların içinde.

Altan Dardağan’da onlardan biri. Altan Dardağan yıllardır yangın söndürme helikopter pilotu olarak görev yapmakta. Mil Mi-8 tipi helikopter kullanan Altan kaptan bir bakmışsınız Gelibolu’da yanan ormanı söndürüyor ertesi gün bakmışsınız Sakarya’da yanan fabrikaya havadan müdahale ediyor.

Yaz sezonunda günleri oldukça yoğun geçen Altan kaptan yaşadıklarını ve yangın öncesinde ve sonrasında neler yaşandığını anlattı:

“Bizim uçuşlarımız normal bir uçuş olmuyor. Adrenalin çok yüksek oluyor. Tabii altınızda da büyük bir yük taşıyorsunuz. Bununla beraber rüzgâr çok yoğun, rüzgâra karşı uçuyorsunuz. Türbülans oluyor. ” Dardağan kaptan sözlerine Gelibolu’da geçtiğimiz günlerde meydana gelen ve 4500 dönüm arazinin yandığı orman yangınına gittiklerini anlatarak şöyle devam etti:

“AYNI ANDA HEPİMİZE EMRİ GELDİ”

İhbar alınır alınmaz 7 dakika gibi kısa bir sürede havalandıklarını belirten Altan Dardağan, “İhbarları ortak grubumuzdan görüyoruz. İlk olarak oradan gördük. Pilotlar güne başladıklarında meteorolojiyi ve NOTAM’ı takip eder. Meteoroloji birkaç gündür aşırı rüzgâr gösteriyordu. Bizdeki en önemli unsur rüzgâr faktörüdür. Bizim tüm hazırlıklarımız tamamdı. Bir ihbar geldiğinde 7 dakika içerisinde İstanbul ekibi olarak havalanıyoruz. Yangın başladıktan sonra diğer bölgelerden Bursa, Keşan, İzmir tarafından bir sürü helikoptere aynı anda kalk emri geldi. Uçuş yaklaşık 1 saat 20 dakika sürdü” dedi. Yangına diğer illerden müdahaleye gelen helikopterler sebebiyle yoğun bir hava trafiğinin oluştuğunu ve bu yüzden koordineli çalıştıklarını belirten pilot Dardağan, “İlk gittiğimizde Çanakkale Boğazı’nda dumanları gördük. Orada çalışan bir uçak ve önceden giden helikopterler vardı. Yangın frekansına geçip kendi aramızda koordine olup yangına müdahaleye başladık. Çanakkale Havalimanı yakın olduğu için koordineli bir biçimde yakıt ikmali yaparak gün batımına kadar çalışmalarımızı sürdürdük. İstanbul Helikopter olarak yangının güney ucunda çalışma yaptık. Birçok helikopter aynı anda aynı yerde ve çok büyük bir dumanın içinde inanılmaz bir koordineyle çalıştı. Havada en fazla 2 saat 10 dakika kalabiliyoruz. Yakıt ikmali yapmamız gerekiyor. Tek seferlik 2 saat 10 dakikalık uçuşlarda 25-30 sorti yaptık” diye konuştu. Öğle saatlerinde başlayan yangının hızla ilerlemesinde kuvvetli rüzgârın etkili olduğunu söyleyen Dardağan, gece rüzgârın terse dönmesiyle birlikte çok daha büyük bir yangının önüne geçildiğini ifade etti. Dardağan, “Çanakkale’de çoğu zaman gece rüzgâr terse dönüyor. Çiğ ve rutubetin basmasıyla yangın biraz daha çökmüş oluyor. Ertesi gün, gün doğumuyla sortilerimize başladık. Zaten kontrol altına alınmıştı. Gün batımına kadar soğutmalarımızı gerçekleştirdik. Çok büyük bir yangını rüzgâr faktörüyle kapatmış olduk” dedi. Yangına müdahale anlarının normal bir uçuş olmadığını anlatan Dardağan, “Bizimkiler normal bir uçuş olmuyor. Adrenalin çok yüksek oluyor. Tabii altınızda da büyük bir yük taşıyorsunuz. Bununla beraber rüzgâr çok yoğun, rüzgâra karşı uçuyorsunuz. Türbülans oluyor. Konforsuz bir uçuş oluyor.  Yangını sadece orman, ağaç olarak düşünmemek gerekiyor. Bu ormanların içinde hayvanlar da var. Canlıları kurtarmak ya da en az hasarla yangını kapatmak ayrı bir his. Çok yorucu, bazen gün boyunca süren uçuşlar olabiliyor ama en sonunda bize vermiş olduğu haz bir şeyleri başarmak, kurtarmak inanılmaz bir duygu”ifadelerini kullandı.

FdmEr8

Gelibolu yangınına dair fotoğraflar:

s7ncI8

XVbgZF
XVIKG8
QpEOUO
d6J7gB
IEoqGt

 

Bu yazı 508 kere okundu.
Etiketler:
haberler helikopter mi-8
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV