Yolcu Modelinden Kargo Modeline Çevrilen İlk Boeing 777

Paylaş
 

Dünyanın yolcu versiyonundan kargo uçağına dönüştürülen ilk Boeing 777’si geçtiğimiz günlerde test uçuşlarına amerikada bulunan San Bernardino’da başladı.. N557CC tescili ile kira şirkeri GECAS’a ait olan bu B777-36NER, daha önce Emirates  havayolu şirketi tarafından A6-EBB tescili ile işletiliyordu. bilindiği üzere Boeing 777 tipi kargo uçaklarını Boeing 777-200 tipi uçaklardan geliştirmete ve üretmekte. Boeing 777-36N(F) tipi uçağın amerikalı kargo şirketi Kalitta Air tarafından kiralanacağı gelen bilgiler arasında. Kalitta Air bu tip uçaklardan daha önce 3 adet sipariş ettiğini duyurmuştu.

Yolcu modelinden kargo modeline dönüşüm, israil Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) tarafından yapıldı. israil Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI), Boeing’in 777 yolcu uçağını yolcu modelinden kargo modeline dönüştürmek için amerikan Federal Havacılık İdaresi ve israil Sivil Havacılık Otoritesi tarafından onaylı bir şirkettir. israil’in en büyük havacılık ve savunma şirketi olan IAI, Boeing’in 777’sini kargo konfigürasyonuna dönüştüren tek şirkettir. Küresel bir soruna yol açan ve havacılığı da etkileyen COVID-19 krizi birçok havayolunu yolcu hizmetini durdurmaya zorlarken, tıbbi malzeme, yiyecek ve diğer gerekli ekipmanların teslimi için çok önemli olan kargo uçuşlarına olan talep artmaktadır.

Aviation Group, IAI’nin hem askeri hem de sivil insanlı uçakları içeren tüm faaliyetlerinin tek bir iş biriminde birleştirildiği Ocak 2019’da kuruldu. Yolcu uçaklarını kargo konfigürasyonlarına dönüştürme konusunda uzmanlaşmış dünyadaki birkaç ticari şirketten biridir. Grup, Amazon Prime, UPS ve DHL gibi dünyanın en büyük nakliye şirketlerinden bazıları tarafından işletilen hem geniş gövdeli hem de dar gövdeli uçakları yolcu modellerinden kargo modellerine dönüştürmektedir.

Bu yazı 517 kere okundu.
Etiketler:
Boeing 777 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV