Bir Gün Önce Lion Air Uçağını Gözlemci Pilot Düşmekten Kurtarmış

Paylaş
 

Geçtiğimiz yıl 29 Ekim 2018 tarihinde düşen Lion Air şirketinin Boeing 737 MAX8 tipi uçağının ses kayıtlarından ilginç bir detay çıktı. 189 kişinin hayatını kaybettiği kazada uçağın bir gün önce de ( 28 Ekim 2018) aynı problem yüzünden kontrol dışı dalış yaptığı ve gözlemci pilotun sorunu farkederek MCAS (Maneuvering Characteristic Augmentation System – manevra karakteristiği arttırma sistemi ) adı verilen sistemi kapattırarak düşmesini engellediği ve uçağın kontrolünü yeniden sağalattırdığı belirtildi. Uçak indikten sonra teknik ekip arızlalı olduğunu düşündüğü parçanın değişimini yaparak sorunu giderdiler. Uçak ertesi gün yeniden servise verildi ancak uçağın arızası yine devam etmekteydi ve uçak bir gün sonra kalkışından kısa bir süre düşen uçaktaki ses kaydında ise daha ilginç bir detay vardı. Pilotlar düştükleri ana kadar uçağın el kitabından sorunun kaynağını bulmak için uğraştıkları ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen Ethiopian kazası Lion Air kazası ile benzerlikler gösterince bir çok şirket dünya çapında Boeing 737 MAX tipi uçaklarını yere indirme kararı almışlardı.

Düşen Lion Air uçağında O anlarda neler yaşandı?

Yayınlanan apora göre, uçak havalandıktan bir kaç  dakika sonra ikinci pilot hava trafik  kontrolörüne bir “uçuş kontrol problemi” yaşadıklarını ve 5000 feet irtifada seyre  devam etmek istediklerini bildirdi. Raporda sonraki dokuz dakika boyunca uçağın “stall” uyarısı yaptığı ve burnunu otomatik olarak aşağı yönlendirdiği kaydediliyor.

Kaptan pilotun uçağın burnunu kaldırmaya çabaladığı, ancak uçağın hatalı stall uyarısı nedeniyle otomatik olarak uçağın burnunu aşağı yönlendirmeye devam ettiği belirtiliyor.

Stall ne anlama geliyor? Stall ne demek? Uçağın hızının havada tutunma süratinin altına düşmesi halinde, uçağın kanadında oluşan kaldırma kuvvetinin uçağın ağırlığını kaldıramaması durumu “stall” (perdövites) olarak adlandırılıyor. TIKLAYINIZ

Yüksek irtifada düz uçuş sırasında uçak stalldan, burun aşağı verilerek ve motor gücü artırılarak kurtarılabiliyor. Birçok modern uçakta bu nedenle stall durumunda pilot bir şey yapmazsa otomatik olarak lövyeyi öne iterek uçağın burnunu aşağı yönlendiren sistemler bulunuyor.

Lion Air yaptığı açıklamasa ses kayıtlarının araştırmayı yürüten yetkililere verildiğini ve incelemelerin hâlâ devam ettiğini belirterek konuyla ilgili daha fazla açıklama yapmayı reddetti.

Bu yazı 661 kere okundu.
Etiketler:
Boeing 737 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV