Sönmez Holding Hava Yolları ( Sönmez Havayolları )

Paylaş
 

Sönmez Holding Hava Yolları ( Sönmez Havayolları )

Kuruluş – 1984 Eylül

AOC – 003

ICAO Kodu :  SMZ

IATA Kodu : –

Merkezi : Bursa

Çağrı Adı : Sönmez

Sınıf: Yurt içi tarifeli ve tarifesiz yolcu taşımacılığı

Satatü: 1999 yılında havayolu işletmeciliğini bırakarak hava taksi şirketi olarak faaliyetlerine devam etmiştir.

1984 yılında Bursa Havayolları‘nın iflasının devam ettiği sıralarda Ali Osman Sönmez, Sönmez Hava Yolları’nı kurmuş ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden işletme iznini (AOC) almıştı. Bursa Hava Yolları’ndan devralınan iki CASA C-212 tipi uçak ile  ( TC-AOC ve TC-AOS) vakit geçirmeden 24 Eylül 1984 günü Bursa – İstanbul seferlerine başlandı. Şirketin ilk yıllarında Havayolu şirketi için bağımsız bir ofisi bile yokken şirketin kadrosunda Ali Osman Sönmez,Genel Müdür Yardımıcısı Erdoğan Keskin ve 4’üpilot toplam 18 kişi bulunmaktaydı. Toplamda 20 dakika süren Bursa – İstanbul seferleri için kabin memuruna ilk zamanlarda gerek duyulmamıştı. Şirketin Bursa’daki bilet ecentesi Ottomantur, Bursa dışında tek uçuşnoktası olan İstanbul’daki bilet acentesi ise Ulusoy Turizm Seyahat Acentesiydi. Bursa‘da şehir ile havaalanı bağlantısı Ottomantur ile yapılırken İstanbul’da USAŞ‘ın Şişhane servisleri kullanılıyordu.

Şirketin ilkuçuşları çokilgi görmüş İlk iki ayda yapılan 218 seferde yüzde 65’lik dolulukoranı ile toplam 2858 yolcu taşınmıştı.

1985 yılına gelindiğinde iki uçakla İstanbul – Bursa arasında yolcu taşıyarak günde iki seferle şirketin para kazanamayacağı açık olarak belli olmuştu. Şirket Bursa’dan İstanbul dışında başka noktalara da uçmak istiyordu. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bu isteğe ılımlı yaklaşmıştı. Üzerine dış hat seferlerine o dönemlerde daha çok yoğunlaşmk isteyen Türk Hava Yolları’da seferlerini besleyeceği için destek vermişti. Bunun için koltuk kapasitesi ve menzilleri yüksek uçaklara ihtiyaç duyulmaktaydı. PTT’de bir yandan posta taşımacılığı teklifinde bulunmuştu aynı zamanda. Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Celal Sönmez ilk etapta 44 koltuk kapasiteli F-27-600 ve CasaC-235 tipi uçakların filoya katılması için fizibilite çalışmalarına başlamıştı.

Ayrıca yurtdışına açılmaları da sözkonusuydu. Ancak yabancı ortak gerekiyordu. Bunun için de Hollanda’lo Velbema V-B şirketi ile görüşmelere başlandı. Görüşmeler kısa zamanda olumlu soınuçlanmış ve havayolu işletmeciliğinde deneyimli olan Velbema şirketinden ilk etapta üç adet İsveç SAAB ve amerikan Fairchild şirketlerinin ortak yapımı olan SF340 uçakları ile ortaklığa katılacaktı. SF-340 tipi uçaklar 36 koltuk kapasiteli kabin basınçlı, uzunmenzilli, ekonomik ve günün teknolojisine sahip uçaklardı.

Şirket 1985 ekim ayı içinde  havayolu bölümünü genişletmeye çalışırken diğer yandan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden hava taksi işletme iznini aldı. Ancak Aralık ayı sonlarında C-212’lerin bakım için Almanya’ya gönderilmesi ile uçuşlar durduruldu.

1986 yılı başlarında Sönmez Havayolları Türk Hava Yolları’nın sattığı F-28 tipi4 uçakla ilgilenmeye başlamıştı. Bu uçakları Sönmez Havayolları’nın alacağına kesin gözü ile bakılırken bir süre sonra satış gerçekleşmedi. O aralarda Sönmez Hava Yolları hava taksi işletmesi için Cessna Conquest II tipiuçak almak için amerikan ticari ateşeliğine başvurdu. Başvuru amerikan ticaret bakanlığına gönderildi. Bakanlıkta Türk olması nedeniyle ve o sıralarda New York’ta havacılık işleri ve danışmanlık yapan -Türkiye’de Ticari Havacılık Tarihi II- isimli kaynak kitabın yazarının sahibi olduğu Hürtürk Aviation İnformation Services şirketine verildi. 1 det Cessna Conquest ve 1 adet F-27 tipiiçin aylar süren yazışmalar sonç vermemiş Sönmez Havayolları 1987 yılında yine iki uçakla eskikaldığı yerden Bursa – İstanbul seferlerine devem etmeye başlamıştı.

1987 yılında yabancı sermaye fikri yeniden canlanmış bu kez şirketin odağında Air Hollan şirketi bulunuyordu.

(Şirketlerin kuruluş ve faaliyetinin hikayesini daha detaylı öğrenmek ve okumak isterseniz Kıvanç Hürtürk ve Gökhan Sarıgöl beyefendilerin kaleme aldıkları harika bir kaynak kitap olan ” Türkiye’de Ticari Havacılık Tarihi II” isimli kitaptan faydalanabilirsiniz. Bu konuda ve daha bir çok konuda kaynak olarak kullandığım ve her sayfasında ilginç ve değerli bilgiler bulduğum her havacılık meraklısının merak ettiği bilgiler ile dolu olan kitabın özelliğini de sizlere belirtmeden edemedim.)

Diğer Şirketler İçin TIKLAYINIZ

Gelelim Sönmez Hava Yolları’nın Filo Yapısına

Tescil                               Uçak Tipi                           Statü                             Kullanım Yılları

TC-AOC               Casa C-212-100 Aviocar             Mülk                                1984 – 1997

TC-AOS               Casa C-212-100 Aviocar             Mülk                                 1984 – 1998

TC-JAR               Fokker F-28-1000                       İptal                                              –

TC-JAS               Fokker F-28-1000                       İptal                                              –

TC-FBE               Antonov An-28                             İptal

TC-HAD            Bell 206L Long Ranger II          İptal

TC-HAO            Bell 206L Long Ranger III       Mülk                                  1992 – 1994

TC-AOA            Shorts SD-360-100                        Kira                                    1993 – 1999

TC-HCS              Bell222UT                                       Mülk                                   1994 – 1998

TC-CAO             Cessna 650 Citation III             Mülk                                   1996 – 1999

TC-HUS             Bell 230                                            Mülk                                    1997 – ?

TC-NKB              Cessna 550 Citation II               İptal

TC-SMA             Grumman G-159                          Mülk                                      1998 – 2002

TC-HUC              Bell 430                                         Mülk                                      2010 – ?

Şirketin uçaklarının kitapta yer alan fotoğraflarından bir kaçı

Havayolu şirketinin broşür ve tanıtımları:

Bu yazı 1603 kere okundu.
Etiketler:
haberler
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

2 adet yorum var.

 1. ole nikolajsen dedi ki:

  Hallo, very nice article about Sonmez! TC-HUS was sold to Bangladesh on Dec.2010!
  I have photos of most of the aircraft, but missing TC-HAO and TC-CAO. Also I have a photo of TC-AOS with Bursa HY but not with Sonmez. Can you help me with these?
  Iyi aksamlar
  Ole

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   i dont have any photos Ole. take photos on book Türkiye’de Ticari Havacılık Tarihi II.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV