50 Yıllık Efsane

Paylaş
 
Gökyüzünün Kraliçesi olarak adlandırılan devasa uça,k ilk kez 1968 senesinde kullanılmıştı. Şimdi ise bunun üzerinden tam 50 yıl geçti.

İlk Boeing 747 (B747), 1968 yılının Eylül ayında üretim hangarlarından çıktı ve yer testlerine başladı. 9 Şubat 1969 tarihinde ilk uçuşunu yapan uçaktan çeşitli versiyon ve modellerde günümüze kadar toplam 1552 adet üretilmiştir. 2005 yılında Airbus A380 ile  iki katlı uçaklar segmentinde bende varım dedi ve Boeing 747’nin “Göklerin Kraliçesi” ünvanını elinden aldı.

Dönemin gözde havayolu şirketi Pan American, her uçağını bütün koltuklar dolu şekilde kaldırıyor, yolcular havalimanında kuyruklar oluşturuyordu. Bunu farkeden Pan Am, uçak şirketi Boeing ile bir görüşme ayarladı. Bu görüşmede sahip oldukları uçakların tek seferde taşıdığı yolcu sayısının yetersiz kaldığını, tek seferde çok daha fazla yolcu taşıyabilecek ve çok daha fazla mesafe kat edebilecek bir uçak istediklerini söyledi. Bunun üzerine Boeing, 747 modelinin imalatına başladı.

Öyle ki, Boeing bu dönemde finansal açıdan neredeyse bitik durumdaydı. Yine de Pan Am’in uçak talebini kabul etti. İlk 100 serinin 25 uçağını direkt Pan Am, 550 milyon dolara satın aldı ve Boeing’i tekrar hayata döndürdü.

Uçağı gereksiz büyük gören ve kullanmak istemeyen diğer havayolu şirketleri, Pan Am’in reklamları ve uçağın tasarrufu sayesinde mecburen Boeing 747’ye geçiş yapmak zorunda kaldı.

Boeing 707 ile Boeing 747 yanyana

 

Bu yazı 1502 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV