Geçmişten Günümüze Türk Hava Yolları İmajları -2. Bölüm

Paylaş
 

Milli Havayolumuz Türk Hava Yolları’nın kurulduğu yıllardan günümüze kadar kullanmış olduğu dış imajları ( boyamaları ) sizlerle paylaşıyoruz. (İmajlara verilen isimler resmi olmayıp birbirinden ayırt edilmek için kullanılmıştır)

1.Bölüm içim TIKLAYINIZ

Charter İmajı – (1971 – 1978)

1971 yılının Ocak ayı itibarı ile teslim alınan TC-JAJ ve TC-JAH tescilli iki Boeing 707-321 daha önce görülmemiş yepyeni imaj taşımaktaydı. Daha sonraları (1973 yılı itibarı ile) Charter İmajı olarak tanınacak olan bu imaj siyah burun konisini çevreleyen yolcu pencerelerinin üzerlerinden komple gövdeyi katederek kuyruğun altında son bulan kalın bir kırmızı çizgi bulunmaktaydı. Üzerine kokpit camının arkasından başlayan ve sırasıyla Türk Bayrağı, kalın ve düz puntolarla siyak  THY ve TÜRK HAVA YOLLARI – TURKISH AİRLİNES yazısı bulunuyordu. Kuyrukta ise kuyruğun yarısına yakın bir alanı kaplayan kalın kırmızı bir şerit ortasında beyaz bir dairenin içinde ise THY nin yaban kazı logosu bulunuyordu. Logodaki THY harfleri kaldırılmıştı. Kalın şeridin alt ve üst kısımlarında birer ince çizgi bulunmaktaydı. Tescili olan kayıt işaretlerinin son iki harfinin burun konisine yazılması da standart olarak bu dönemde başladı. 1971 ve 1972 yıllarında teslim  edilen Tüm Boeing 707’ler : TC-JAJ,TC-JAH, TC-JAM ve TC-JAN, iki adet DC-9-32: TC-JAK ve TC-JAL ile hala filoda bulunan ve işletilen DC-9-32 TC-JAB Fairchild F-27’ler TC-KOC, TC-KOD ve TC-KOR ve Fokker F-27 TC-TEK bu imaja boyandı.

Bu imajın fazla beğenilmemesi nedeniyle Aralık 1972’de DC-10 ların teslim alınmasıile birlikte tekrar Pijama İmajına ( dördüncü dönem) dönüldü. F-27’ler hizmetten çıkarılana kadar charter majını taşıdı. Dört DC-9 1973 yılında yeniden pijama imajına boyandı.

Dördüncü Dönem Pijama İmajı -(1972-1989)

Charter imajından vazgçeilmesinden sonra 1970 yılının Ağustos ayı ndan itibaren pijama renkleri ile tslim alınan ilk uçak Aralık 1972’de hizmete giren DC-10-10 TC-JAU olmuştu. JAU aynı zamanda pijama renklerinde, kuyruğunda THY yazısı bulunmayan Yaban Kazı logosuyla teslim alınan ilk uçaktı. Kademeli olarak filodaki tüm uçaklara standart olarak uygulanan bu dönem pijama imajında 5 kırmızı çizgiden oluşan pencere şeridinin üzerinde bayrak, düz ve kalın puntolarla siyah renklerle THY ve TÜRK HAVA YOLLARI – TURKISH AİRLİNES  yazıları standartlaşmıştı. Pencere şeridinden itibaren gövdenin alt kısmı ve motorlar (DC-10 ve Boeing 727’lerin iki numaralı motorları dışında) yine boyasız ve metalik bırakılmıştı. Bu 1978 yılında yapılan ufak bir değişklikle uçakların gövde altlarının griye ve motorlarının beyaza boyanmasına kadar satandart olmasına karşılık Ocak – Temmuz 1973 tarihleri arasında hizmete giren 5 adet Fokker F-28 uçağın gövde altları ve motorları gri boyalı olarak teslim edilmişti. Kuyruk deseni 1963 yılında uygulanmaya başlayan pijama imajından THY harfleri dışında farklı değildi.  1978 yılında uçakların gövde altları gri renge motorları ise beyaz renge boyanmaya başlandı. Bu imaja ilk boyanan uçak Haziran 1978’de DC-10-10 TC-JAU oldu. Ayrıca JAU2nun kanat motorlarına yaban kazı logosu eklendi.

Devam Edecek…

(Daha önce de kaynak olarak kullanmış olduğum Kıvanç Hürtürk ve Gökhan Sarıgöl beyefendilerin kaleme aldıkları harika bir kaynak kitap olan ” Türkiye’de Ticari Havacılık Tarihi II” isimli kitaptan havacılık tarihi hakkında  faydalanabilirsiniz. Bu konuda ve daha bir çok konuda kaynak olarak kullandığım ve her sayfasında ilginç ve değerli bilgiler bulduğum her havacılık meraklısının merak ettiği bilgiler ile dolu olan kitabın özelliğini de sizlere belirtmeden edemedim.)

 

Bu yazı 1987 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV