Air Force One’ın İlginç Özellikleri ve Bilinmeyenleri

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Amerikan başkanlarının makam uçağı olarak kullanılan Air Force One isimli Boeing 747 tipi özel yapım uçağın bir çok bilinmeyen ve ilginç özelliği bulunuyor. Peki bu özellikler ve bilinmeyenler neler? Kısaca değinelim:

Uçak standart Boeing 747 karakteristiğini taşıyor ancak iç dizaynı biraz farklı. Toplam üç güverte bulunuyor. Başkan genelde orta güverteyi ve  kapıyı kullanıyor. Gazeteciler ise arka kapıyı kullanırlar ve orta güverteye bir merdiven ile ulaşırlar.

Uçakta ameliyat odası da dahil olmak üzere hastane özelliğinde bir bölüm bulunuyor. Başkan yada uçaktakilerden birinin rahatsızlanması ve yaralanması durumunda doktor anında müdahale edebiliyor.

Uçak tam bir kıyamet günü uçağıdır. Meteor çarpmasından nükleer savaşa kadar hemen her  saldırıya karşı başkanı güvende tutmak için tasarlanmış olup günlerce havada kalabilir. Askeri kod adı E-4B’ dir.

Uçağın normal seyir hızı saatte 580 mildir. Ancak 700 mil yaptığı zamanlar da olmuştur.

Uçağın en ilginç özelliklerinden biri: Normalde aynı model yolcu yada kargo uçakları ( bazı özel yapım uçaklar haricinde) havada yakıt ikmali yapamazken Air Force One 35.000 feet yükseklikte yakıt ikmali yapabilecek özelliğe sahip. Buda uçağın istediği yere  yakıt ikmali yapmak için inmeyi gerektirmeden gidebilmesi demek.

Uçakta 100 kişiyi doyurabilecek sağlılı ve lezzetli yemekler yapabilen 2 adet, -bir uçak için- büyük boyutta mutfak bulunuyor.

Air Force One bünyesinde 85  adet telefon hattı bulunuyor.

Başkan Ford döneminde amerika’da sadece 11 eyalette bulunabilen Coors marka biranın uçakta her zaman bulunması için personel Colorado’dan Washington’a bira almak için gidip geliyordu.

Uçak aynı zamnda bir ajan uçak olarak ta kullanılabilmekte. Uçağın altındaki kameralar ile 29.000 feet yükseklikten herhangi bir aracın plakasını okuyabilmek mümkün.

AF1 için hava trafiğinin yoğun olmasının pek bir önemi yok. Çünkü ineceği meydandaki türm trafik uçağın iniş ve kalkışlarında durduruluyor. Uçak çoğunlukla ticari uçuşların etkilenmemesi için askeri meydanları kullanıyor.

Reagan’ın başkanlık döneminde uçakta he zaman jelibon ( jelly bean) bulabilmek mümkündü. Çünü Donald Reagan çok seviyordu.

Uçak mutfağı teknik olarak 100 kişiyei doyuraiblecek kapasitede yazdık. Ancak bu sayı uçakta her zaman 100 kişi olacak anlamına gelmiyor. Uçakta şimdiye kadar en çok 96 kişi bulundu. 27 mürettebat 70 yolcu.

Havadaki  Beyaz Saray olarak anılan uçağın maliyeti 660 milyon dolardır. Hava Kuvvetleri yapımında 140 milyon dolar yardımda bulunmuştur.

Başkan Bill Clinton uzun uçuşlarda işitme sorunu sebebiyle yüksek seste saksafon çalıyordu.

Uçağın maliyetinden az önce bahsetmiştik. Bu kez başka bir fiyattan bahsetmek istiyoruz. Uçağın saatlik işletim maliyeti 56 bin dolar. Yazıyla elli altı bin dolarcık. 🙂

Air Force One’da bulunan karmaşık sistemler, ekranlar, iletişim cihazları ve telefonlar yüzünden yapımında 240 mil uzunluğunda kablo kullanılmıştır.

Başkan Bush uçağa brokoli sebzesinin girmesini yasaklamıştı.

 

 

 

 

Bu yazı 4882 kere okundu.
Etiketler:
Boeing 747 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV