Bayraktar’dan Sonra ANKA-S’ten İhracat Haberi

Paylaş
 

Tusaş üretimi ANKA serisi  insansız hava araçlarından ANKA-S’ten bir ihracat haberi geldi.

2020 Mart ayında Tunus’un Djerba şehrindeki Tunus Uluslararası Havacılık ve Savunma Fuarı’nda görücüye çıkarılan ve Tunus’un 6 adet sipariş ettiği açıklanan ancak sonrasında hakkında bir haber çıkmayan ANKA-S tipi insansız hava aracının resmen alımı için Tunus Savunma Bakanlığı, ANKA-S İHA alımı için TUSAŞ ile sözleşme imzaladı. Anlaşma, 3 adet ANKA-S İHA ve 3 adet yer kontrol istasyonunun teslimi ile 52 Tunus Hava Kuvvetleri personelinin eğitimini kapsıyor.

Bayraktar TB2’lerin ihracatının ardından, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ de, (TUSAŞ) ANKA-S İHA satışı için Tunus Savunma Bakanlığı ile sözleşme imzaladı. HaberTürk’ten Güntay Şimşek’in köşesinde yer verdiği bilgilere göre, varılan anlaşma kapsamında TUSAŞ, Tunus Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na 3 adet ANKA İHA ve 3 adet Yer Kontrol Sistemi teslim edecek.

Yaklaşık 80 milyon ABD Doları tutarındaki ihracat anlaşması sonrasında, Tunuslu 52 pilot ve bakım personeline, Ankara’da TUSAŞ tesislerinde eğitimler verilecek.

Ayrıca yine insansız hava araçlaro platformunun ihracatı için 3 ülke ile görüşmelerin halen sürdüğü gelen bilgielr arasında.

(Satılacak İHA’ların motorlarının kullanıcı isteğine göre TEI üretimi PD-170 olma ihtimali de var. Eğer, PD-170 entegre şekilde satış gerçekleşirse yerli motora sahip bir platformu ilk satışımız olacak – Yusuf Akbaba )

Bu yazı 1025 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV