Rusya Checkmate – Su-75 Savaş Uçağını Tanıttı

Paylaş
 

Rusya CheckmateSukhoi Su-75 savaş uçağını tanıttı.

Rusya, amerika üretimi F-35 tipi svaş uçaklarına rakip olacak ancak daha küçük ve tek motorlu stealth özelliği olan bir uçak geliştirmek üzere düğmeye bastı. Uçağın ilk tanıtımı, Moskova yakınlarında gerçekleştirilen MAKS-2021 Havacılık Fuarı’nda gerçekleştirildi. Tanıtıma Rusya Devlet Başkanı Putin de katıldı.

Checkmate (Mat)  – Şahmat adı ile tanıtılan uçağa model isminin henüz verilmediği gelen bilgiler arasında. Üretici Sukhoi tarafından LTS yani ‘hafif taktik uçak’ olarak adlandırılan tasarım ses hızının 2 katına kadar çıkabilecek. Menzili ise ek yakıt tankları ile birlikte 2 bin kilometre olacak.

LTS tasarımı boyut olarak halen Sukhoi Su-57 tipi uçağın  neredeyse yarısı ağırlığında olacak. Uçağın taşıyabileceği mühimmat ve harici yüklerin ağırlığı ise 7 bin 400 kilograma ulaşacak.

Bunun yanında Rostec yetkilileri, yeni uçağın, pilota destek verecek yapay zeka özellikleri ile başka yenilikçi teknolojiler içerdiğini belirtti.

Sukhoi şirketinin yetkilileri, yeni nesil jetin ilk uçuşunun 2023’te gerçekleştirilmesini planlıyor. Uçağın teslimatı ise 2026’da başlaması hedefleniyor. Tasarım, aynı ABD’nin üzerinde çalıştığı 6’ncı nesil gibi insansız modeli de geliştirilecek. Eğitim için iki kişilik tasarım da gündemde.

Resim

Resim

Resim

Bu yazı 202 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV