Trabzon Havalimanı Uçuşlara Kapatılacak

Paylaş
 

Geçtiğimiz hafta sonu Pegasus Havayolları’na ait  Ankara – Trabzon seferini yapan TC-CPF tescilli Boeing 737 tipi uçğın Trabzon Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra pistten çıkarak denize metreler kala durabilmişti. Bu hafta başından beri uçağın bulunduğu yerden kaldırılması için çalışmalar devam ediyor. Enkaz kaldırma çalışmaları için havalimanı pisti 24 saat uçuşlara kapatılacak.

Trabzon Havalimanı Mülki İdare Amiri ve Ortahisar Kaymakamı Numan Hatipoğlu, Trabzon Havalimanı Baş Müdürü Ahmet Aydın ile birlikte, Trabzon Havalimanı’nda iniş sırasında pisten çıkarak sürüklendiği çamura saplanan yolcu uçağının bulunduğu yamaçtan çıkartılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Kaymakam Hatipoğlu, pistten çıkan uçağın bir bütün olarak ağır tonajlı 2 vincin çalışması ile Perşembe günü bulunduğu yerden çıkartılarak havalimanında güvenli bir noktaya çekileceğini belirtti. Hatipoğlu bu çalışmalar sırasında havalimanında uçak trafiğinin de 24 saat duracağını da duyurdu.

Trabzon Havalimanı’nda 13 Ocak günü saat 23.26’da gerçekleşen kazanın ardından 90 saniye içerisinde kazaya acil müdahale edildiğini belirterek şöyle konuştu: “Olay yerinde itfaiye hizmeti olarak uçakta ortaya çıkan risklere karşı söndürme ve benzeri faaliyetler başladı. Yine aynı anda ortaklaşa aynı ekibimiz ile birlikte uçağın tahliyesini de yapmaya başladılar. Öncelikle büyük bir özveri içerisinde bu faaliyetler gerçekleştirildi. 24 dakikada gibi bir süre içerisinde uçağın tahliyesi gerçekleşti”

Uçağın bulunduğu yerden çıkartılması ile ilgili detaylı çalışmaların yapıldığını da aktaran Kaymakam Hatipoğlu szölerine şöyle devam etti: “Gerek uçağın bulunduğu yer gerekse hava şartlarının değişikliğinden dolayı bir çalışma ve planlama yapılması gerekti. Uçak gövdesinin daha uygun bir alana alınması için bir planlama yaptık. Bununla ilgili olarak 18.01.2018 ile 19.01.2018’e kadar uçağın bir bütün halinde havalimanımızda uygun bir alana naklini gerçekleştireceğiz. Bununla ilgili teknik çalışmaları ilgili firmalar yaptılar. Biz de havalimanı mülki idare amiri olarak burada sorumluluğu olan devlet hava meydanları işletmemiz ve diğer birimlerle gerekli eş güdümü ve koordinasyonu sağlamaya çalıştık. Şuanda hemen hemen pek çok hazırlığı yapıyoruz. Vinçler gelecek. Bu vinçlerin yerleştirileceği alanda zemin iyileştirme çalışmaları devam ediyor. Yarın öğleden sonra hazırlıkları bitmiş olacak. Çünkü iki ayrı vinç bir 500 tonluk, bir de 300 tonluk vinç havalimanımızda uçağın mevcut hali ile çıkarılmasını gerçekleştirecekler. Perşembe günü bu operasyonu planladık. Hava şartları bu şekilde bir çalışmanın uygun olacağını gösterdi. Daha sonra hava şartlarının denizde bozulacağını gösteriyor. Tüm bunların ışığında biz havalimanımızda her türlü çalışmayı kurumlar arasında işbirliğini gerçekleştirmeye çalışıyoruz”

PİST UÇUŞLARA 24 SAAT KAPATILACAK

Uçağın nakli sırasında havalimanının 24 saat süreyle uçuşa kapatılacağını da duyuran Hatipoğlu şöyle dedi: “Perşembe saat 00.04’den Cuma 00.04’e kadar uçuşları gerçekleştiremeyeceğiz. Bu uçağın nakledilmesi süreci bir planlanmaya tabi. Bu husus Ulaştırma Bakanlığımızın ve ilgililerin izni dahilinde bu operasyon gerçekleştirilecek. Bagajlar ve yakıt uçak tamamen sabitlenip bir yere çekildikten sonra aynı gün içerisinde güvenli şekilde bagajların tek tek tespitli bir şekilde ilgili kişilere teslimi sağlanacak. Firma çalışanları bunun hazırlığını yapıyorlar. Sigorta firmasından yetkililer incelemeleri yaptılar. Detaylı çalışmayı uçak park yerine çekildikten sonra yapılacak. Ulaştırma Bakanlığımızın Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu var. O kurulun uzmanları havalimanında incelemeleri yaptılar. Kara kutuları merkezlerine gönderdiler. Artık o süreç içinde kazanın nedeni ortaya çıkacaktır”

Kaynak: Airporthaber

Bu yazı 1113 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV