Airbus’ın e-Teslimat İlk Müşterisi Pegasus Oldu

Paylaş
 

avrupalı uçak üreticisi Airbus yaptığı açıklamada e-Teslimat – Elektronik Teslimat ( e-Delivery) sürecindeki ilk müşterisinin Türk havayolu şirketi olan Pegasus Havayolları’nın olduğunu açıkladı.

Pegasus Havayolları geçtiğimiz günlerde teslim aldığı 3 adet Airbus A321 Neo ve Airbus A320 Neo uçağını e-Teslimat ile aldı.

e-Teslimat ( e-Delivery) nedir?

e-Teslimat 3 bölümden oluşmakta.

1. Satıcının yer uçuş ve bir takım testleri yapmasını içeren Technical Acceptance Completion (TAC) sürecinin tamamlanması. Bu süreçte Airbus şirketi havayolu şirketi adına uçaktaki yapılacak değişiklikler, teknik prosedürler ve tüm işlemleri gerçekleştirebilir.

2. Elekronik Mülkiyet Hakkı ( electronic Transfer-of-Title (electronic ToT).

3. Uçağın boş uçuşu ve şirketin ana üssüne teslimi.

TAC ( TOT için önkoşuldur. ToT’nin tamamlanması için Airbus ’ve müşterilerin ekipleri yeni ve güvenli bir işbirliği platformunu olan “ e-SalesContracts ” ‘tan  yararlanır.  Bu platform – nerede olurlarsa olsunlar – kağıtsız, taslak hazırlamadan ve teslimat belgelerini ticari olarak pazarlıktan uzak ToT dijital imzasına kadar tüm sözleşme işlemlerini optimize edebilecekleri ve basitleştirebilecekleri gerçek zamanlı bir sanal ortam sağlıyor. Böylece bu platform, müşterinin kendi yetkili personelinin Airbus Dağıtım Merkezinde fiziksel olarak bulunma ihtiyacını ortadan kaldırır. TAC ve ToT formaliteleri tamamlandıktan sonra, sonraki uçağın alıcının üssüne boş uçuşu da sağlık açısından güvenli bir şekilde gerçekleştirilir. Böylece müşterinin kendi uçuş ekibi (veya atanmış bir üçüncü taraf) sterilize edilmiş uçağı alıp doğrudan geri uçabilir havayolunun ana üssüne gönderilir.

Bu teslimat şekli ile önümüzdeki günlerde bir çok şirketin uçaklarını teslim alacağı öğrenildi.

 

Bu yazı 568 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV