amerikan Jet Uçakları Kronolojisi – 3.Bölüm

Paylaş
 

Soğuk savaş döneminde Rusya – amerika ve avrupa tabir yerindeyse birbirleri ile uçak tasarım yarışına girmiş ve gerçekten her geçen yıl birer ölüm makineleri haline gelen savaş uçakları meydana çıkmış. Dünya savaşlarının ardından jet dönemine giren askeri ve sivil havacılıkta jet uçakları artık özellikle orduların vazgeçilmezlerinden olarak yıllar geçtikçe her anlamda gelişmeler göstermiş. Sizlerle 3 bölümlük yazı dizimizde savaş uçaklarının üreticilerine göre yıllar geçtikçe nasıl geliştiklerini anlatan resimli kronolojiyi paylaşacağız.

Rus jet uçakları Kronolojisi için TIKLAYINIZ

Sırada amerika var. Ruslar 1947 yılında jet uçaklarını üretip geliştirmeye başlmış ve soğuk savaşın gidişatını değiştirmişlerdi. Adeta amerika ile köşe kapmaca oynuyorlardı. amerikada bu tarihlerde boş durmamış ve jet uçaklarını üretmeye geliştirmeye başlamıştı. Çünkü olası bi savaşta dönemlerde uçaklar savaşın kaderini belirleyebilecek araçlardı.

amerikan jet uçakları kronolojisi 1. Bölüm İçin TIKLAYINIZ

amerikan jet uçakları kronolojisi 2. Bölüm İçin TIKLAYINIZ

70’li yıllar geride kalırken teknolojinin büyük bir atılım yaptığı 80’li yılların teknolojisi ileüretilen uçakların devri başlamıştı. 1983 yılında McDonnell Douglas F/A-18 A/B Hornet tipi uçakla McDonnell Douglas iyi bir atılım yapmıştı. Uçak uçak gemisine iniş kalkış yapabilme özelliğine sahipti.

Yıl 1984. Generel Dynamics şirketi efsane uçağın C/D versiyonunu üretmişti. General Dynamics F-16 C/D Fightning Falcon tipi uçak artık göklerdeydi.

Ve 1985 yılı geldiğinde jet uçakları tarihinde önemli bir kilometre taşı geçiliyordu. Bu uçakla jetler artık alışılagelmiş, pistlerden yatay iniş  kalkış yapabilme özelliği  dikey kalkış iniş yapabilme özelliğine kavuşuyordu. Yine McDonnell Douglas sahnedeydi. amerikan ingiliz ortaklığında üretilen McDonnell Douglas AV-8B HarrierII dikey iniş kalkışp yapabilme özelliği ile pisti olmayanalanlara inişkalkış yapabiliyor uçak gemilerine inmesi durumunda da piste ve fırlatma sistemine gerek duymuyordu. Bu  uçakla savaş uçakları piyasasında kartlar değişiyordu. Ancak işletimi de üretimi de pahalı olan bu uçak bakalım gelecekte nasıl bir rol oynayacak en önemlisi tutulacakmıydı?

Yıl 1986. Grumman şirketi deniz kuvvetleri için yine uçak gemisine iniş kalkış yapabilme özelliğine sahip Grumman F-14B Tomcat tipi uçakla sahnedeydi.

Aynı yıl, 1987 yılında McDonnell Douglas F/A-18 C/D Hornet tipi uçak gemilerine iniş kalkış yapabilme özelliğine sahip uçağı ile istikrarlı yükselişine devam ediyordu.

Tam 1 yıl sonrası. 1988 yılında yine McDonnell Douglas sahnedeydi. Bu kez McDonnell Douglas F-15E Strike Eagle tipi uçakla. McDonnell’in yüsekselişi devam ediyordu.

80’li yıllar geride kalırken tüm şirketler 3 yıllık bir suskunlukdönemi geçirmişlerdi. Suskunluğunu ilk bozan Grumman olmuştu. Grumman 1991 yılında uçak gemilerine iniş kalkış yapabilme özelliğine sahip Grumman F-14D Super Tomcat tipi uçakla sahnedeydi. -14 Tomcat, Grumman Aerospace tarafından üretilen süpersonik, çift motorlu ve değişken geometrik kanatlı bir av önleme uçağıdır. Ana görevi amerikan Donanmasını düşman süpersonik uçak ve cruise füzelerinden korumaktır.

1993 yılında daha önce paylaştığımız Harrier tipi uçağın daha yeni versiyonu piyasadaydı. amerikan ingiliz McDonnell Douglas AV-8B Harrier II Plus tipi uçak piyasadaydı.

Yıl 1999. McDonnell Douglas F/A-18 E/F Super Hornet ile sahnedeydi. Uçak bir önceki ço rollü versiyonun daha gelişmişiydi.

Artık 90’lı yıllar da geride kalmıştı. Teknoloji ilerliyor, ilerleyen teknoloji üreticileri daha çok özelliği olan uçaklar yapmaları için zorluyordu. Artık 5. kuşak jet uçaklarının devri başlıyordu. Tam 6 yıllık suskunluğun ardından Lockheed Martin F-22 Raptor tipi uçakla sahnedeydi. F-22 Raptor, Lockheed Martin firması tarafından, hava üstünlüğü odaklı, düşük radar izi ile yüksek görünmezlik sağlamaya yönelik üretilen avcı uçağıdır. Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’ne göre, F-22 uçakları Birleşik Devletler Küresel Saldırı Görev Gücü’nün önemli bileşenlerindendir.

 

2015 yılından itibaren F-22 tipi uçağın gelişmişi  yine Lockheed Martin tarafından üretilmişti. Lockheed Martin F-35B Lightning II tipi uçakla sahnedeydi. Uçağın 3 versiyonu üretildi.

2015  – Lockheed Martin F-35B Lightning II (STOVL – Dikey iniş kalkış yapabilme özelliğine sahip)

2016 – Lockheed Martin F-35A Lightning II

2018 – Lockheed Martin F-35C Lightning II uçak gemilerine iniş kalkış yapabilme özelliğine sahipti.

 

 

Bu yazı 1769 kere okundu.
Etiketler:
askeri f-16 f-18 f-22 f-35
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

5 adet yorum var.

 1. Pilot dedi ki:

  Dostum emeğine sağlık iyi bir çalışma olmuş. İzninle sana bir soru sormak istiyorum şimdi yapmış olduğun bu ABD jet uçakları kronolojisine A-10 lar girmez öyle değilmi bunu sormamdaki amaç rusların uçak kronolojisi listesine su – 25 leri eklemişsin bu uçakların abd karşılığı A-10 dur. Ayrıca f-117 ler bombardıman kategorisinde öyle değilmi

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Öncelikle teşekkür ederiz. Eksikleri ekleriz. Arada gözden kaçan oluyor yada unuttuğumuz. Böylelikle sizlerin sayesinde hem konu tamamlanmış hemde bizler öğrenmiş oluyoruz. Tekrar teşekkür ederiz. Eklemekte fayda var.

 2. F-35 dedi ki:

  Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki çok başarılı bir çalışma olmuş. Benim gibi havacılık merakı olanlar için güzel bir sunum olmuş hep böyle bir kronolojiye ihtiyacım vardı. Sizden ricam acaba aynı şekilde ABD bombardıman uçakları kronolojiside yapabilirmisiniz? ABD’nin B-29 ile başlayan sonrasında B-50 ve B-36 diye giden ve günümüz B-2 spribt e kadar gelen keza aynı şekilde Sovyetlerinde bu yarışa TU-4 ile başlaması ve Tu-160 a kadar gelmeleri işte bir kronolojik bir seriyi yapabilirmisiniz? Bilirsiniz ki ABD ile SSCB arasında sadece jet motorlu uçaklar yarışı olmadı uzun menzilli bombandırman uçakları yarışında oldu çok önemli uçaklar üretildi, böylesine kaliteli bir sayfaya böyle bir sunum çok yakışır gerçekten muazzam bir kaynak olur araştırmacı insanlar için. Hem jet uçak kronolojisi hemde 2. Dünya savaşından sonra başlayan uzun menzilli bombandırman uçakları kronolojisi sunumu ile şaheser yaparsınız. Lütfen böyle bir çalışma yapın saygılar ve başarılar…

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV