amerikan Jet Uçakları Kronolojisi

Paylaş
 

Soğuk savaş döneminde Rusya – amerika ve avrupa tabir yerindeyse birbirleri ile uçak tasarım yarışına girmiş ve gerçekten her geçen yıl birer ölüm makineleri haline gelen savaş uçakları meydana çıkmış. Dünya savaşlarının ardından jet dönemine giren askeri ve sivil havacılıkta jet uçakları artık özellikle orduların vazgeçilmezlerinden olarak yıllar geçtikçe her anlamda gelişmeler göstermiş. Sizlerle 3 bölümlük yazı dizimizde savaş uçaklarının üreticilerine göre yıllar geçtikçe nasıl geliştiklerini anlatan resimli kronolojiyi paylaşacağız.

Rus jet uçakları Kronolojisi için TIKLAYINIZ

Sırada amerika var. Ruslar 1947 yılında jet uçaklarını üretip geliştirmeye başlmış ve soğuk savaşın gidişatını değiştirmişlerdi. Adeta amerika ile köşe kapmaca oynuyorlardı. amerikada bu tarihlerde boş durmamış ve jet uçaklarını üretmeye geliştirmeye başlamıştı. Çünkü olası bi savaşta dönemlerde uçaklar savaşın kaderini belirleyebilecek araçlardı.

1945 yılında sahne Lockheed P-80 Shooting Star ile açılmıştı. Bu uçağın üretimi Republic F-84 Thunderjet ile hemen hemen aynı döneme geliyordu.

Yıl 1947 olduğunda North American FJ-1 Fury tipi uçağını piyasaya çıkardı. Uçaklar üretilirken bir yandan da geliştiriliyordu. 1947 yılında şirket patlama yapmıştı.McDonnell şirketide bu dönemde ortaya çıkmış ve 1947 yılında McDonnell FH Phantom ve 1948 yılında McDonnell F2H Banshee uçağını piyasaya çıkararak büyük bir sükse yapmıştı. Çünkü uçaklar uçak gemisine iniş ve kalkış yapabilme özelliğine sahipti

Yıl 1949 ‘a geldiğinde North American F-86 Sabre tipi uçak piyasaya çıkmış ve jet uçağı piyasası kızışıyordu. 1949 yılında ben buradayım diyen bir şirket daha vardı. Grumman bende buradayım diyerek Grumman F9F Panther tipi uçağını piyasaya çıkarmıştı.

1940’lar hızlı şekilde geçerken 50’li yıllara geldiğimizde Northrop F-89 Scorpion tipi uçağını piyasaya çıkarıyor ve savaşta bende varım diyordu. 1950 yılında Lockheed F-94 Starfire ile piyasadaki yerini sağlamlaştırmaya çalışıyordu.

1951 yılına geldiğimizde North American F-86D Sabre Dog ile yerini sağlamlaştırırken. Aynı yıl içinde Vought şirketi de deniz kuvvetleri için uçak gemisine iniş kalkış yapabilme özelliğine sahip Vought F7U Cutlass tipi uçakla piyasaya hızlı bir giriş yapmıştı. 1951 yılında Douglas şirketi de köşeden kenardan Douglas F3D Skynight uçağını piyasaya sürmüştü. Bu uçak ta rakibi Vought gibi uçak gemisine iniş kalkış yapabilme özelliğine sahipti.

Ve yıl 1954. Republic F-84’ü geliştirmiş ve Republic F-84F Thunderstreak ile yeniden sahnedeydi. Aynı yıliçinde North American şirketi de atılım yaparak uçak gemisine iniş kalkış yapabilme özelliğine sahip North American FJ-2/-3 Fury ile yerini sağlamlaştırmaya çalışıyordu. 1954 yılında sadece bu uçaklar değil North American şirketinin efsane olacak bir diğer uçağı North American F-100 Super Sabre tipi uçağı da piyasaya çıkıyordu. North American ertesi yıl 1955 yılında boş durmayıp uçak gemilerini iniş kalkış yapabilen North American FJ-4 Fury uçağını da piyasaya sürmüştü.

Yıl 1956. 50’li yılların sonlarına gelirken uçakların yapıları özellikleri ve sistemleri de değişiyordu. Şirketler ne kadar teonolojik uçaklar yaparsa o kadar çok rağbet göreceklerini bliyor buna göre uçaklarını geliştiriyor yada tasarlıyorlardı. 10 yılda uçaklarda büyük değişiklikler olmuştu. Douglas uzun süren sessizliğini bozmuş ve deniz kuvvetleri için uçak gemilerine iniş kalkış yapabilen Douglas F4D/F-6 Skyray ile sahnedeydi. 1956 yılında çalışan tek şirket Douglas değildi. Grumman şirketi de boş durmamış ve yine rakibi gibi uçak gemilerine iniş kalkış yapabilme özelliğine sahip Grumman F-11F/F-11 Tiger uçağını piyasaya sürmüştü.

1956 yılı oldukça yoğun geçiyordu. Kızışan ortamda McDonnell F3H Demon tipi uçak gemisine iniş kalkış yapabilen jet uçağını deniz kuvvetleri için üretmiş ve piyasaya çıkarmıştı. Bu dönemde amerika uçak gemilerine iniş kalkışyapabilen uçakların üretimine önem vermişti. Bu  son yıllarda üretilen uçaklardan anlaşılıyordu. 1956 yılı böyle devam ederken piyasaya yepyeni taze bir kan olarak birşirket daha çıkmıştı. Sonradan efsane olacak uçaklardan biri. Convair F-12 Delta Dagger ile piyasaya hızlı bir giriş yapmıştı.

 

Yıl 1957. McDonnell bir atak daha yaparak McDonnell F-101 Voodoo ile piyasadaki yerini koruyordu. Bu yıl içinde çalışı ortaya uçak çıkaran şirket sadece McDonnell değildi. Vought şirketi de boş durmamış ve uçak gemilerine iniş kalkış yapabilen Vought F-8 Crusader uçağı ile piyasada yer edinmeye çalışıyordu.

1958 yılına gelindiğinde Republic F-105 Thunderchief ile yeniden sahneye çıkmış ve diğer rakiplerini zorlamak istiyordu. Ancak en yakın takipçisi  Lockheed aynı yıl içinde ilerki yıllarda efsane olacak bir diğer uçağı olan Lockheed F-104 Starfighter uçağını piyasaya çıkarmıştı.

Ve yıl 1959. Piyasaya hızlı giriş yapan Convair F-106 Delta Dart tipi uçakla sahnedeydi. Bu uçakla birlikte 50’ler  kapanıyor ve tasarımda teknolojide daha ileride olan 60’lı yılların uçakları için tasarım ve üretim savaşları devam edecekti.

amerikan Jet Uçakları Kronolojisi – 2.Bölüm

Bu yazı 1561 kere okundu.
Etiketler:
askeri nostalji
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

4 adet yorum var.

 1. Berke dedi ki:

  Hocam çok başarılı bir çalışma içindesiniz acaba bu serinin devamı ne zaman gelecek. Ayrıca daha önceki Rus serisi ve şuan ki ABD serisi gibi bir Avrupa uçak tarihide yapabilirmisiniz? Belki bu dediğim biraz zor olabilir çünkü Avrupa da havacılık tarihi olan birden çok ülke var. Sayfanızı yeni keşfettim başarılar diliyorum

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Berke bey. Rus uçakları ile başladık. amerikan uçakları ile devem edeceğiz. En sonda avrupalılar var. avrupalı savaş uçaklarını da yapacağız. Teşekkürler takip ettiğiniz için.

 2. Havacı mühendis dedi ki:

  Serinin devamı ne zaman gelecek?

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Hazırlık aşamasında en kısa sürede geliyor. Teşekkürler tekip ettiğiniz için.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV