Anadolu Kargo Havayolları ( B.C Havayolları – Hortaş Havayolları)

Paylaş
 

Anadolu Kargo Havayolları ( B.C Havayolları – Hortaş Havayolları)

Kuruluş : 1984 Kasım

AOC : –

ICAO Kodu : –

IATA Kodu : –

Merkezi : Mecidiyeköy – İstanbul

Çağrı Adı :

Sınıf: Uluslararası Kargo

Statü: Proje aşamasında kaldı.

Emlak Kredi bankasından usülsüz olarak aldığı 80 milyar liralık kredi ile hayali ihracat yaptığı iddiaları ile yargılanan Kemal Horzum ve aralarındaki emekli generaller ile yüksek kademe devlet görevlilerinin bulunduğu kişiler tarafından 9 Kasım 1984 tarihinde B.C Havayolları adı altında uluslararası kargo taşımacılığı yapmak amacıyla kuruldu. Şirket 3 adet kargo uçağı satın almak için 42 milyon deolar değerindeki teşvik isteği ile Devlet Planlama Teşkilatına başvurdu. Başvurunun kabuledilmesi üzerine B.C Havayolları’na 13170 sayılı ve 25 Şubat 1985 tarihli teşvik belgesinin verildiği 9 Nisan tarihli Resmi gazetede yayınlandı. Şirket bu teşviği kullanma aşamasındayken bilinmeyen bir nedendden dolayı Başbakanlık danışmanlığı tarafından durduruldu. Ardından Resmi Gazetenin 29 Kasım 1985 tarihli sayısında B.C Havayolları’na 6 adet kargo uçağı için 33 milyon dolarlık yeni bir teşviğin verildiği açıklandı.

Şirketin adı Ekim 1985 tarihinde Hortaş Havayolları olarak değişti. Ancak Hortaş’ın sahibi Kemal Horzum’un karıştığı yolsuzluk iddiaları üzerine şirketin adı bir kez daha değişerek bu kez Anadolu Kargo Havayolları oldu. (A. C. A.) Şriketin ortakları arasında Uğur Reyhan, Mustafa Arda, A. Orhan Suerdem ve Sabri Bolışık bulunuyordu.

O tarihlerde teşvik kredisinin akıbeti hakkında hiç bir bilgi yoktu. Kredinin kullanılıp kullaılmadığı hakkında bir açıklama yapılmadı. Bahsi geçen şirket kurulmadan tarhin tozlu sayfalarında yerini aldı ve uçaklar hiç bir zaman Türkiye’ye gelmedi.

svjIxc

(Şirketlerin kuruluş ve faaliyetinin hikayesini daha detaylı öğrenmek ve okumak isterseniz Kıvanç Hürtürk ve Gökhan Sarıgöl beyefendilerin kaleme aldıkları harika bir kaynak kitap olan ” Türkiye’de Ticari Havacılık Tarihi II” isimli kitaptan faydalanabilirsiniz. Bu konuda ve daha bir çok konuda kaynak olarak kullandığım ve her sayfasında ilginç ve değerli bilgiler bulduğum her havacılık meraklısının merak ettiği bilgiler ile dolu olan kitabın özelliğini de sizlere belirtmeden edemedim.)

Diğer Şirketler İçin TIKLAYINIZ

 

Bu yazı 1076 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV