ATAK-2 Helikopterinde Ukrayna Motoru Kullanılacak

Paylaş
 

ATAk 2 helikopterinde Ukrayna motoru kullanılacak.

HaberTürk kanalından gazeteciFatih Altaylı’nın sorularına yanır veren Türk Havacılık ve Uzay Sanayi – TUSAŞ – TAI Genel Müdürü Temel Kotil, ATAK-2 olarak adlandırılan Ağır Taarruz Helikopter Projesi’nde ilk etapta Ukrayna motorunun kullanılacağını açıkladı. T129 ATAK helikopteri  ile başlayan süreçte gelinen noktada iki kat daha büyük bir helikopter tasarımına imza atacaklarını belirten Kotil, “Bu helikopter için yerli motor yetişinceye kadar Ukrayna’dan motor temin edeceğiz. ATAK-2, 18 Mart 2023’te ilk helikopter uçuşunu gerçekleştirecek” diye konuştu.

Proje, 22 Şubat 2019’da imzalanan anlaşma ile başlamıştı. ATAK 2 helikopterinin lk test uçuşunun 5 yıl içinde yapılması planlanırken Genel Müdür Temel Kotil, tarihi yaklaşık bir yıl öne alması dikkat çekti.

Helikopterin Kara ve Deniz konfigürasyonlarında olacak şekilde iki tipinin geliştirilerek toplam 3 adet prototipin Teknik Veri Paketi ile birlikte SSB’ye teslim edilmesi planlanmaktadır. Projenin süresi 8.5 yıl (102 ay) olarak öngörülmekte.

Peki Ukrayna’da hangi tip helikopter motorları var hangi paltaformlarda kullanılmakta.

Toplam kalkış ağırlığı 11 ton olarak planlanan ATAK-2 helikopteri için muhtemelen TV3-117VMA-SBM1V 1. Seri  (2800 hp gücünde), veya aynı motorun 5. serisi (3200 hp) tipi turboşaft motorlarından birinin kullanılacağı bekleniyor. Bu motorlar Mi-8/Mi-17 serisi helikopterlerde kullanımakta.

Bu yazı 802 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV