Bakan Hulusi Akar : Türk Askerini Bir Saat İçinde Uçaklarla Alacağız

Paylaş
 

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Türkiye’nin Afganistan planını açıkladı: ” Bir saat içinde uçakları sokup Türk askerini alacağız.”

Akar, Afganistan’da bulunan Türk askeri için güvenliğin en önemli konu olduğunu açıkladı. Akar “Gerektiğinde hızlı reaksiyon göstererek tüm tahliyeleri gerçekleştirmek amacıyla uçakları hazır tutacağız. Bir saat içinde oraya uçakları sokacağız ve Türk askerini alıp çıkacağız. Dolayısıyla, elimizdeki uçakları hazır tutmak için yeni bir planlama yaptık.” ifadelerini kullandı.

Akar sözlerine şöyle devam etti : “Afganistan’daki askeri birliklerimiz güven içinde, emniyetle görevlerini tam olarak yapmaya çalışıyorlar. Kaosun ilk günü Taliban şehre girince yerli sözleşmeli personel görev yerlerini terk ettiği için halk havaalanına girdi. Bu durum yaklaşık 1 gün sürdü, daha sonra Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları almanlar, ingilizler ve amerikalılarla birlikte yerel bazı Afgan unsurlarıyla insan kalabalığı olan pist uçuşlara hazır hale getirildi. Şu anda havaalanına giren halk dışarı çıkmak istemiyor, orayı bir anlamda güvenli bölge, sığınak gibi görüyorlar, bekliyorlar. 16 Ağustos 2021 günü Türk Hava Yolları –  THY uçağı ile 258 yolcusuyla o kalabalıkta kalkışını zor da olsa yaptı. Ondan sonra Hava Kuvvetlerimize bağlı uçaklarımızı kullanarak tahliye yaptık. Askeri uçaklarla Kabil- Türkiye yaparsak çok zaman kaybedeceğiz dedik. Gerektiğinde hızlı reaksiyon göstererek tahliyeleri gerçekleştirmek amacıyla uçakları hazır tutacağız. Bir saat içinde oraya uçakları sokacağız ve Mehmetçik’i alıp çıkacağız. Dolayısıyla, elimizdeki uçakları hazır tutmak için yeni bir planlama yaptık. Biz vatandaşlarımızı Kabil’den İslamabad’a getiriyoruz, oradan THY ile yurda tahliye ediliyorlar. Bu yolla 570 vatandaşımızı Kabil’den A-400 M’lerle İslamabad’a aktardık. Oradan da THY ile taşıdık. Bir anlamda hava köprüsü kurduk.”

Bu yazı 282 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV