Boeing 737 Next Generation İle 737 Max Arasındaki Farklar

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Boeing şirketinin  yeni ürettiği ve dün ilk teslimatını yapmış olduğu tek koridorlu uçaklardan biri olan Boeing 737 Max İle 737 Next Generation arasındaki farklar nelerdir? Dış görünüşlerinden iki uçağı nasıl ayırtedebiliriz?

Boeing 737 Max tipi uçağın motoruna önden bakıldığında motorun NG tipi uçağın motoruna göre daha büyük çaplı fanı olduğu ve fan bıçaklarının NG’ye göre değişik olduğu görülüyor.

Yine motorlara yandan bakıldığında Max’ın motorunun NG’nin motoruna göre biraz daha büyük olduğu ve motorun arka kısmındaki kapağın değişik köşeli kesilmiş şekli ile hemen fark göze çarpıyor. Motorun çıkışındaki o farklı kesim NG motorlarına bulunmuyor.

Kanatlara gelindiğinde NG’lerde uygulanmaya başlanan kanat ucu winglet alt kısmı olan  scimitar wingletin eğimli kesim şekli Max’larda daha küt bir hal almış.

Aradaki farklarda kuyruk konisine gelindiğinde Max’larda APU eksozunun bulunduğu arka kısımda bulunan bölümde sivri bir kuyruk konisi bulunurken, NG.’lerde bu bölümün daha küt olduğu ve APU eksozunun biraz daha aşağıda olduğu görülüyor.

Şimdilik iki aynı model ama tip farkı olan uçağın aralarındaki jenerasyon farkından doğan gelişme ve farkları sizlerle paylaşmak istedik. Bunlar ilk göze çarpan farklar. Elbette farklar bunlarla sınırlı değildir. Bu farklardan daha çoğu mevcuttur. Bunları da tespit ettiğimizde sizlerle paylaşacağız.

Bu yazı 4085 kere okundu.
Etiketler:
Boeing 737 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

2 adet yorum var.

  1. merhaba dedi ki:

    Fotoğraflarda hangi uçak olduğunu anlayamadık. bir işi yaparken özenli yapın

    • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

      Eleştiri için teşekkür ederiz. Bir dahaki konularda daha dikkatli olacağız.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV