Boeing 777 – Hidrolik Sistem

Paylaş
 

Boeing 777’de 3 adet birbirinden bağımsız hidrolik sistemi bulunur. Left, Center ve Right. Her sistem kendi rezervuarına (Hidrolik haznesi) sahiptir.

 

11009880_765886640185509_4921358391446997094_o

 

Left (Sol) sistem, sol motor tarafından çalıştırılan (Engine driven pump) hidrolik pompası ve elektrik ile çalışan elektrik hidrolik pompası (Electric Motor Pump) ile çalıştırılır.

Right (Sağ) sistem de Left sistem ile aynı çalışma prensibine sahiptir, ancak sağ motor tarafından çalıştırılan engine driven pump’ı kullanır.

Engine driven pump’lar (Motor tahrikli pompa) her iki sistem için de birincil pompalardır. Bu hidroliklerin ana kaynağıdır ve motorlar çalıştığı sürece bu pompalar da çalışır.

Electric pump’lar (Elektrik ile çalışan hidrolik pompaları) destek (Demand) pompalarıdır. Eğer uçak daha fazla hidroliğe gerek duyarsa ELEC PUMP’lar sisteme destek verirler.

Center (Orta) sistemde durum biraz farklıdır. Center sistem birincil olarak iki tane ELEC Pump kullanır, çünkü daha fazla sisteme hidrolik sağlar.
Center sistemin destek pompaları ise iki adet Air driven pump’tır (Hava tahrikli pompalar). Air driven pumplar gücünü bleed air’dan alır. Sistemin ihtiyacına bağlı olarak 1 ya da 2 Air Driven pump çalışır. İniş takımları açılırken/kapanırken bu pumplar devreye girer.

Center sistem aynı zamanda yedek olarak RAT (Ram Air Turbine) tarafından çalıştırılan hidrolik pompasına sahiptir. ELEC ve Air driven pumplar çalışmadığı zaman RAT devreye girer. RAT gücünü hava akımından alır.

Left ve Right sistemlerde 1er adet shutoff valve (Kapatma) bulunur.
Center sistemde iki adet isolation valve bulunur. Bu valfler non-normal durumlarda kapalıdır.

Kokpitteki herhangi bir MFD ekranında HYD sinoptiğinde tüm sistemin şeması fotoğraftaki gibidir. Herhangi bir anormal durumda ise ilgili parametre ya da mekanizma amber renk ile belirtilir. Ayrıca Hidrolik sistemi özet olarak STATUS sinoptiğinde de gösterilir. STATUS sayfasında sadece hidrolik basınç seviyesi ve hidrolik sıvı miktarları gösterilir. Eğer bir sistemin rezervuarındaki sıvı miktarı azalır ve yeniden doldurulması gerekilirse, STATUS sayfasında ilgili rezervuarın yanında “RF” ile belirtilir.

Sistemlerin basınç değerleri sinoptiğin alt kısmında PSI cinsinden gösterilir.
Rezervuarlarda bulunan hidrolik sıvısı miktarı da yüzde cinsinden anlık olarak gösterilir.

Her sistem birbirinden bağımsız olarak güvenli bir uçuş için uçuş kontrol yüzeylerine gerekli hidroliği sağlar.

Left Hidrolik Sisteminin Çalıştırdığı Sistemler;
-Sol reverse thrust
-Bazı uçuş kontrol yüzeyleri.

Right Hidrolik Sisteminin Çalıştırdığı Sistemler;
-Sağ reverse thrust
-Bazı uçuş kontrol yüzeyleri.
-Normal frenler.

Center Hidrolik Sisteminin Çalıştırdığı Sistemler;
-Bazı uçuş kontrol yüzeyleri
-Flaplar/Slatler
-İniş takımları
-Nose wheel steering
-Alternatif ve rezerve fren sistemi

 

Halil Kamaz

Bu yazı 6922 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Yazdığım teknik konuların operasyonel bilgileri, yazının konu edindiği uçakta bulunan sistem çalışma prensibini esas alır. Farklı uçaklarda aynı sistem farklı algoritma ile çalışabilir.
Facebookta bizi bulun
ARŞİV