Boeing 787-9’un Motor Sorunları Ve Etkileri

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu – Geniş gövdeli yeni nesil uçaklar içinde en çok satılan Boeing 787 Dreamliner modelinin motor sorunları yine gündeme geldi. Geçtiğimiz gün Yeni Zelanda Havayolları şirketi olan Air New Zealand şirketinin bir Boeing 787-9 tipi uçağı Rolls Royce Trent 1000 tipi motorundaki sorun yüzünden geri dönmüş ve saferi iptal edilmişti.

Şirket yaptığı açıklamada Rolls Royce motorları uluslararası uçuşlarda şirketi zor durumda bırakpseferlerin aksamasına neden olduğunu ve 787-9 motorlarının son motor olaylarından sonra bakım gerektirdiği ve iki uçaklarının motor arızası ile Auckland’a geri döndüğünü belirtti.

Aynı şekilde Trent 1000 tipi motorlar ile Japon ANA ve Virgin Atlantic şirketleri de sıkıntılar yaşamışlardı.

Şirket ayrıca son motor olaylarından sonra Yeni Zelanda borsasına yaptığı açıklamada  önümüzdeki hafta uçaklarının bakım yapılması için bazı seferlerin iptal edileceğini ve erteleyeceğini açıkladı. Ayrıca

Şirket son olarak 787-9 filosundaki motorların “daha önceden tavsiye edilenden daha erken” bir bakım yapılmasını gerektirdiğini söyledi.

Bu konu hakkında British Airways’ta bir açıklama yapmış ve açıklamada “Motor üreticisinin uzun vadeli bakım ve servis programının bir parçası olarak, Boeing 787’lerimize takılan Rolls-Royce Trent 1000 motorları üzerinde dünyadaki birçok havayolu firması gibi detaylı ihtiyati kontrlleri gerçekleştiriyoruz. Motor kontrollerini kolaylaştırmak için, küçük çaplı program ayarlamaları yapmak zorundayız ve müşterileri alternatif uçuşlara yerleştirmeyi veya onlara geri ödeme teklif ediyoruz. Müşterilerimizin ve mürettebatımızın güvenliği her zaman en üst önceliğimizdir ve bunu yapmak için güvenli olmadığı sürece hiçbir zaman bir uçak kullanmayacağız.”

Türk Hava Yolları şirketinin Boeing 787 Dreamliner tipi uçaklarla ilgilendiğini daha önce sizlerle paylaşmıştık. Bu uçakların seçilmesi durumunda motor seçiminde bu sorunların dikkate alınması gerektiği aşikardır.

 

 

Bu yazı 1320 kere okundu.
Etiketler:
boeing 787 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV