Geçmişten Günümüze Türk Hava Kuvvetleri Akrotimleri – Milli

Paylaş
 

Hava akrobasi konusunda dünya havacılık tarihinde kısa zamanda yerini alan Türk Hava Kuvvetleri bünyesindeki ilk resmî akrobasi çalışmaları 1926 yılında Hava Harp Okulu (Uçuş Okulu)’nda başlar. Uçuş öğretmeni Pilot Teğmen Enver Akoğlu başkanlığında oluşturulan, aralarında Pilot Teğmen Tekin Arıburun’un da bulunduğu bu grup son derece başarılı çalışmalar gerçekleştirir.

Türk Havacılık Tarihinde Önemli bir Değişim: Pervaneli Uçaklardan Jetlere

Türkiye’nin NATO üyesi olduğu 1952 yılından sonra Türk Hava Kuvvetlerindeki modernizasyon çalışmaları daha da hızlanır ve kısa sürede pervaneli uçakların yerini jet uçakları almaya başlar. 1950’li yıllar jet uçaklarının üretilmeye edilmeye başladığı yıllardır. Bu tarihlerde kurulan 191’inci, 192’nci ve 193’üncü filolar Türkiye’nin ilk jet filolarıdır. Milleti için gurur kaynağı ve Türkiye’de barışın sürekliliğinin teminatı olan Türk Hava Kuvvetlerinde tim hâlinde yapılan akrobasi gösterileri bu yıllarda başlar.

Birinci Akrotim – Milli

Türk Hava Kuvvetlerinde İlk Akrotim

Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde, günümüzdeki modern ve ileri teknolojideki havacılık anlayışına uygun nitelikteki ilk akrotim; Millî adıyla, jet dönemine geçilmesinin hemen ardından 1952 yılında kuruldu. Türk Hava Kuvvetlerinin ilk jet üssü olan Balıkesir 9’uncu Hava Üs Komutanlığında kurulan bu akrotim, F-84G Thunderjet uçaklarını kullanmıştır.

1952-1962 yılları arasında faaliyet gösteren Millî çağrı adlı bu ilk tim önemli başarılara imza atmıştır. Türkiye’de çok sayıda uçuş gösterisi yapan Millî; yurt dışında da (İtalya ve Belçika gösterileri) ile adından söz ettirmeyi başarmıştır.

İkinci Akrotim – Uçan Kuğular – TIKLAYINIZ

Kaynak : Türk Yıldızları

Bu yazı 1714 kere okundu.
Etiketler:
askeri f-86 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV