Boeing’in İlginç Uçağı. Ne İçin Kullanılıyordu?

Paylaş
 

Boeing’in ilginç bir uçağını sizlerle tanıştıralım.

Tasarlanan bir çok havadan istibarat ya da gözetleme amaçlı platformlar tam anlamı ile çalışmadan önce genellikle başka uçakların üzerine monte edilerek testleri yapılmakta. Bunun bir çok örneğini daha önce çeşitli platformların testlerinde görmüştük.

Bu kez sizinle bir başka test uçağını paylaşalım.  Boeing 767-200 tipi bir uçağın üzerine kurulan sistemle.

Bilindiği üzere Boeing 767 Boeing şirketinin geniş gövdeli uçaklarından biri. Ancak uçağın çeşitli versiyonları bulunmakta. Örneğin Boeing 767 kargo uçağı olarak ve tanker uçak olarak kullanılan bir uçak. Bu kez sizinle paylaşacağımız uçak ise bir test uçağı.

Havadan gözetleme (Airborne Surveillance ) sisteminin çeşitli testlerinin yapılması için N767BA tescilli Boeing 767-200 tipi uçak seçildi. Kısaca AST ( Airborne Surveillance Testbed ) bu görev için modifiye edilen Boeing 767 uçağının üstüne 86 feet uzunluğunda bir kubbe içine monte edilmiş üç renkli büyük bir LWIR sensöründen oluşur. AST sensörünü barındıran modüle ek olarak, üstteki kubbe başka bir sensörü barındırabilen ikinci bir modüle sahiptir. Ana kabin, sinyal ve veri işleme ekipmanını, operatör konsollarını, kayıt ekipmanını, global konumlandırma sistemi işlemcilerini ve diğer yardımcı ekipmanı barındırmaktaydı. AST özellikle Pasifik Okyanusu bölgesinde birçok veri toplama ve performans misyonunu tamamladı. Bu görevler Kwajalein Füze Menzili (KMR), Pasifik Füze Menzili Tesisi, Doğu Test Menzili, White Sands Füze Menzili (WSMR) ve Wallops Adası gibi çeşitli test bölgeelrinde  gerçekleştirildi. Görevler diğer CONUS bölgelerinde de gerçekleştirildi.Gelecekteki görevler, AST’nin yeni ve daha önce görülmemiş hedeflere karşı veri toplamasına ve gözetim sensörü işlevlerinin gösterimini yeni alanlara genişletmesine izin verecektir. AST ve onu taşıyan uçak 2003 yılına kadar çeşitli görev ve testlerde kullanıldıktan sonra Victorville’deki uçak park yerine çekildi ve sonrasında tarihin tozlu sayfalardaki yerini aldı.

N767BA | Boeing 767-200 | Boeing Company | DAVID KENNEDY | JetPhotos

767-200 N767BA Airborne Optical Adjunct/Airborne Surveilla… | Flickr

What is that Boeing aircraft ? | Secret Projects Forum

 

Bu yazı 911 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV