Brezilya Hava Kuvvetleri’nin İlk Gripen Uçağı Teslim Edildi

Paylaş
 

Brezilya Hava Kuvvetleri’nin ilk Saab 39 Gripen tipi savaş uçağının teslimatı yapılıyor. Força Aérea Brasileira (FAB, Brezilya Hava Kuvvetleri)’ya ait ilk  Saab F-39E Gripen tipi savaş uçağının, 20 Eylül 2020 günü Brezilya’nın liman kenti olan Itajaí’ye (Santa Catarina, Brezilya) varması planlanıyor. Uçak bir ticari gemi olan Elke’nin ambarına yüklenmiş vaziyette yola çıktı. Uçak, Ağustos ayı sonlarında Norrkoping’deki (İsveç)  gemiye yüklendi ve 29 Ağustos 2020’de yola çıktı.

Uçak yola çıkmadan yaklaşık bir hafta önce, 20 Ağustos 2020’de , Brezilya Hava Kuvvetleri  test pilotu Binbaşı Cristiano de Oliveira Peres tarafından  Baltık denizi üzerinde yaklaşık 1 saat kadar süren ilk test uçuşunu  yaptı. Peres’in Ocak 2020’den beri, Linköping’deki (İsveç) Saab tesislerinde bulunduğu ve çeşitli testlere katıldığı hem Gripen uçaklarında hem de çeşitli simülatörlerde uçtuğu belirtildi.

Kaynaklara göre bu ilk savaş uçağı henüz Brezilya Hava Kuvvetlerine teslim edilmeyecek. Bir FTI (Flight Test Instrumentation) uçağı olan Gripen, Embraer’ın uçuş testi programının devam edeceği Gavião Peixoto’daki uçuş merkezine götürülecek. Bununal birlikte uçak, 23 Ekim 2020 Havacı Günü’nde Brezilya’nın başkentinde yapaılacak özel bir sunumda görücüye çıkacak. Brezilya Hava Kuvvetleri  – FAB programına göre, ilk operasyonel Gripen 2021 yılında teslim edilecek.  Brezilya, 28 adeti tek koltuklu ve  8 adeti iki koltuklu olmak üzere 36 uçak sipariş etti. Anápolis merkezli 1. Hava Savunma Grubu (1. GDA), yeni savaş uçağı ile uçan ilk Brezilyalı filo olacak.

Fotoğraf açıklaması yok.

Ülkeler Ve Hava Kuvvetleri – Brezilya (Brazilian Air Force)

Bu yazı 587 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV