Çin’deki Türk Vatandaşları Tahliye Edildi

Paylaş
 

Geçtiğimiz gün sizlerle BURADA paylaştığımız haberde Çin’de ortaya çıkan “Coronavirüs” salgını nedeniyle Türk Hava Kuvvetleri’ne ait A400 tipi bir uçak TUAF208 uçuş kodu ve “Koca Yusuf” adı verilen operasyon ile Çin’de bulunan Türk vatandaşlarını ( 6 Azerbaycan, 3 Arnavutluk, 1 Bulgaristan ve 3 Gürcistan vatandaşı olmak üzere toplam 48 kişi) almaya gideceğini paylaşmıştık. Uçak geçtiğimiz gün ( 31 Ocak 2020) öğle saatlerinde yola çıkmış ve moğolsitan Ulan Bator Cengiz Han Havalimanı’nda yakıt ikmalini yaptıktan sonra Wuhan için yeniden kalkışını yapmıştı.

Çin Wuhan’dan gelen Türkleri, Türk  vatandaşlarını taşıyan uçak ne zaman Türkiye’de olacak? Karantina bölgesi neresi olacak?

Uçak Türkiye Saati ile saat 01:00 sıralarında Wuhan’a inişini yaptı ve  birçok aşamadan geçen tahliye edilecek kişiler, son olarak Türkiye’den giden sağlık ekiplerinin yaptığı kontrolerin ardından uçağa alındı. Kişilerin uçağa alınmasının ardından uçak, TSİ 06.55 sıralarında Wuhan’dan havalandı. Türk vatandaşlarıyla birlikte toplam tahliye edilecek kişi sayısı 48 olarak açıklanmıştı ancak uçakta 42 kişinin olduğu belirtildi. Bunun nedeni 6 kişinin kendi isteğiyle Türkiye’ye dönmekten vazgeçmesi olarak açıklandı. Paylaşılan fotoğraf ve videolarda karantina elbiseleri giydirilen 42 kişiyi Çin’den tahliye eden uçak, yakıt ikmali için Moğalistan’ın başkenti Ulanbatur’a uğradı. Haber yaına hazırlandığı sıralarda uçak Ankara’ya doğru hareket etmek üzere hazırlanıyordu.  Uçağın saat 22.00 sıralarında Türkiye’de olması bekleniyor. Wuhan’dan tahliye edilen kişiler ve bu işlemde yer alan sağlık görevlileri, corona virüsünün kuluçka süresinin 14 gün olması nedeniyle, bu süre boyunca Ankara’da karantinaya alınacak.

Çin Vuhan’dan askeri uçakla tahliye edilen Türk vatandaşları (42 yolcu ve mürettebat) 14 gün Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kontrol altında tutulacak.

Tahliye edilenler ve uçaktaki görevliler, 14 gün boyunca karantinada tutulacak. Ayrıca uçağın içinde ve inşinden sonra yapılacaklar kabaca şöyle planlandı.

Yolcularla ‘sıfır’ temas

Paketli gıda, tek kullanımlık içecekler

Aynı anda 2 kişi maskesini çıkartamayacak

Uçak en uzak piste inecek

Minimum yer personeli olacak

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Bu yazı 1122 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV