Çorlu Havalimanı Gelişiyor, Sesimiz Duyuldu. Çorlu’dan Uçak Bileti Fiyatları Ne Kadar?

Paylaş
 

Merhabalar

Çorlu Havalimanı Gelişiyor, Sesimiz Duyuldu. Çorlu’dan Uçak Bileti Fiyatları Ne Kadar?

Uzun yıllar kargo uçaklarının iniş kalkışları için kullanılan ve son yıllarda artan yolcu trafiği ve talep doğrultusunda önemi anlaşılan Tekirdağ Çorlu Havalimanı’na yeni bir havayolu şirketinin seferlerine başlayacağını geçtiğimiz günlerde BURADA sizlerle paylaşmıştık. Şimdilik Tekirdağ – Çorlu Havalimanı’ndan iki  havayolu şirketi yurtiçi hizmet veriyor. Trakyalılar olarak daha çok havayolu şirketinin daha çok noktaya uçmasını dileriz.

Gelelim detaylara. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi şimdilik iki havayolu şirketi yurtiçi yolcu taşımacılığı için hizmet veriyor.  Şirketlerden birisi Anadolujet. Türk Havayolları alt markası olan Anadolujet şirketi bir kaç yıldır Ankara – Çorlu – ankara seferlerini düzenli olarak yapıyor. Yeni seferlerine başlayacak olan havayolu şirketi ise Pegasus Havayolları. Yurtiçi ve yurtdışı bir çok noktaya uçan havayolu şirketi önümüzdeki günlerde seferlerine başlayacak ve haftanın 3 günü hizmet verecek. Önümüzdeki zamanlarda umuyoruz ki başka havayolu şirketleri de seferlerine başlar ve ülkemizin daha bir çok noktasına uçulabilir. Birden çok şirketi belli noktalara uçması rekabeti getireceği gibi bu rekabette yolculara yansıyacağı kesin. Daha şimdiden rekabetin başladığının sinyalleri mevcut. Örneğin aşağıdaki göresellerde önümüzdeki günlerde aynı tarihte yapılacak Tekirdağ – Çorlu Havalimanı – Ankara Esenboğa – Tekirdağ Çorlu  seferi için örnek fiyat çıkarttığımızda:

Anadolujet Havayolu şirketi  Çorlu – Ankara arası uçak bileti fiyatı:

Pegasus Havayolları Ankara – Çorlu arası uçak bileti fiyatı:

olarak gösteriliyor.

Peki neden Ankara seçiliyor seferler için? Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan aktarma kolaylığı olabileceği için bu meydan seçilmiş olabilir.

Havacılık ile yakından ilgili olduğum için şahsi fikrimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Daha önce de aynı fikirleri sizlerle paylaştık. Yazdığımız yazılara geri dönüş olarak kabul ettiğimiz ve sesimizi duyulduğuna dikkatleri çektiğimize inandğımız sevindirici bir gelişme olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı sayın ahmet Arslan’ın Çorlu ziyaretinde açıkladığı bilgiler bize bunun sinyallerini verdi. Bakan beyin açıklaması için TIKLAYINIZ. Bilindiği üzere Çorlu Havalimanı İstanbul ve çevre meydanlar için alternatif olarak kötü hava koşulları ve  çeşitli nedenler yüzünden mecburi iniş meydanı olarak da kullanılıyor. Yakıtı kritik seviyeye düşen ve çeşitli arızalar yüzünden Çorlu Havalimanı’na mecburi inişler yapılıyor. Aslında uluslararası uzunluktaki yaklaşık (3000 mt) piste sahip olan havalimanını genişletmek için tüm şartlar müsait. Etrafı genişlemeye müsait. Pist ve apron yapımına müsait bir özelliğe sahip. Biz Trakyalılar olarak bu havalimanının değerlendirilmesini istiyoruz.

Hadi size bir örnek vereyim:

Örneğin Edirne’den Antalya’ya havayolu ile gidecek bir yolcu yaklaşık 4 saatlik ( trafik yoksa) yolculuğun sonunda Atatürk Havalimanı, 5 saatlik yolculuk sonrası Sabiha Gökçen Havalimanı’nda olmakta. Bunları altını çizerek belirtmek istiyorum bu değerler trafiğin yoğun olmadığı saatlerde geçerli. Trafik yoğun olursa bu saatlerin üzerine en az 2’şer saat daha koyun. Uçuş saatinden 2 saat önce de havalimanında olmanız gerekmekte. Bunuda ekleyin oldu 7 ile 9 saat arası bir zaman. Bu zaman içinde zaten o kişi karayolu ile gideceği yolun yarısını geçmiş olacak. Havayolunun bir cazibesi bu noktada kalmamakta Edirneli için. Bu sadece Edirneli için değil Keşan, Kırklareli ve silivriyi kapsayan potansiyeli yüksek bir üçgenden bahsediyorum. Yani tüm Trakya için geçerli. Ama Çorlu’dan Antalya’ya havayolu seferi olsaydı yolcumuz en fazla 4 saat içinde gideceği yere varmış olacaktı. Hem zamandan hemde konfordan kazanç olacak. Özellikle yaz aylarının yoğun yolcu trafiği göz önüne alındığında Trakya’dan tatil bölgeleri İzmir, Antalya gibi kentlerimize büyük bir yolcu trafiği mevcut. Havayolu şirketlerinin bu önerimizi de gözönünde bulundurmaları gerek.  İnsanların çoğu bu bahsettiğim sorunlar yüzünden karayolunu tercih etmekte buda bir gerçek. Tatil bölgelerinden ziyade bölgemizde Karadeniz’den de çok vatandaşımız mevcut. Bu vatandaşlarımızı için ise Samsun, Ordu yada Trabzon seferleri düşünülebilir. Yine yolcu trafiğinin tavan yaptığı yaz aylarında bu seferlerin de yoğun ilgi göreceğini tahmin ediyorum.

Yyurtiçi seferleri olduğu kadar haftanın belli günleri yurtdışındaki önemli merkezlere’de seferler haftanın belli günleri düzenlenebilir. Örneğin Zonguldak havalimanı’na yurtiçi sefer mevcut değilken Germania havayolu şirketi Avrupa’nın merkezinden seferler düzenliyor. Eskişehir içinde aynı şeyi söyleyebiliriz. Brüksel’den özellikle yaz ayları TUI ve Atlasglobal gibi şirketler haftanın belirli günleri charter da olsa seferler düzenlemekte. Her ne kadar yurtiçşi trafiğe açık olmasa da bu iki meydanımıza uçaklar inip kalkabilmekte.

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğim gibi bunlar tabiki fikirden ibaret. Ancak isteklerimizi bizler yazacağız çizeceğiz ki yetkili ve ilgili mercilerin dikkatlerini çekebilelim. Çorlu!dan Ankara uçak bileti ne kadar olarak başladığım yazıyı hazır yeri gelmişken kendi açımdan önemli ve gerekli başka konulara bağlayarak kapatıyorum. Varsa sizlerinde fikirleri önerileri lütfen paylaşınız. Yazımızı da paylaşırsanız daha çok amaca hizmet eder sesimizn duyulmasına katkıda bulunursunuz.

(Fiyatlar tabi örnek olarak gösterilmiştir. Havayolu şirketlerinin yapacağı değişiklikler şirketlerin sorumluluğunda olup sitemiz sorumlu tutulamaz)

Bu yazı 3211 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

3 adet yorum var.

  1. Ahmet can Hasköylü dedi ki:

    Bir Lüleburgaz lı olarak bu habere gercekten çok sevindim. Bu yıl sabiha Gökçe havalimanında izmir gittim havalimanına gitmek 5saat ayrica temmuz ayında antalya gittim atatürk havalimanı gitmek hafta sonuna denk geldi ise birde akşam üstü yola cikmak 2_3 saat tutuyor. Ucak1saat yada 45 dakki yazın Antalya izmir trabzon uçuşları olsa çok güzel olur.

  2. Erdem dedi ki:

    Pegasus Havayolları Ankara’ya 90.19 TL ye gidiyor, Anadolu Jet daha büyük imkan ve kapasitesine rağmen 352.00 TL ye Ankara-Çorlu seferi yapıyor. Bu rakamlar arasındaki uçurum biraz daha giderilemez mi?

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV