Cumhurbaşkanlığı Uçağının İçi. Cumhurbaşkanlığı Araçları Uçakla Nasıl Götürülüyor?

Paylaş
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gezilerinde kullandığı uçağın içi nasıl? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uçağında neler var? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın makam araçları diğer ülkelere nasıl götürülüyor?

Türkiye Gazetesi yazarlarından Fatih Selek geçtiğimiz gün katılmış olduğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Karadağ gezisine katılmış ve Cumhurbaşkanlığı VIP uçak filsounda bulunan TC-TUR tescilli Airbus A330-243 Prestige tipi uçağı ile seyahat edip izlenimlerini paylaşmıştı.

Fatih Selek izlenimlerinde konu ile ilgili ” Cumhurbaşkanı’nın iki günlük tarihî Bosna Hersek ve Karadağ gezisine ben de davet edildim.

Daha evvel A330-200 yolcularının kritiğini yazmış ve makam uçağına ilk defa binen bir gazeteci olarak gözlemlerimi aktarmasam olmazdı.
Cumhurbaşkanlığı uçağının içi kaç bölüm? Cumhurbaşkanlığı uçağında kaç kişi çalışıyor? Cumhurbaşkanlığı uçağında hostes kabin görevlisi var mı?
Bir defa Cumhurbaşkanlığı uçağı çok güzel… İhtişamı ülke adına güven ve gurur veriyor. İçinin tefrişatı abartılı değil.
Uçak beş bölümden oluşuyor. İlk bölümde Cumhurbaşkanı ve maiyeti bulunuyor. İkinci bölümde gazetecilerle sohbet ettiği ay yıldızlı salon var. Bir sonraki kısımda üst düzey bürokratlar oturuyor. Onların ardında basın mensupları. Son kısımda da personel yer alıyor. 12 civarında kabin görevlisi misafirlerle ilgileniyor.
Cumhurbaşkanlığı uçağında ikram var mı? Cumhurbaşkanlığı uçağında ikramlar nasıl?
Hizmet güzel, ikram normalin bir tık üstünde… Kahvaltıda peynir, zeytin, bal, tereyağı, menemen, domates ve salatalık vardı mesela. Dönüşte de köfte.
Peki Cumhurbaşkanı’nın makam araçları Türkiye dışındaki ülkelere nasıl gidiyor?
Selek bu konuya da açıklık getirmiş:
“En çok merak ettiğim şey; Cumhurbaşkanı’nın makam aracının ülkelere nasıl götürüldüğüydü.
“Acaba araçları konuk ülkeler mi tahsis ediyor?” diye düşünüyordum.
Meğer Türk Hava Kuvvetlerinin ( genelde A400 tipi uçaklar kullanılmakta ) kargo uçaklarıyla götürülüyormuş. Bunun için görevli subay ve astsubaylar bulunuyor.
Dünyanın her yerinde bu yöntem uygulanıyormuş. Güvenlik açısından çok önemli.”
Uçağın yemeklerinden örnek:
Bu yazı 1033 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV