Dünyanın En Büyük Kargo Uçağı İçin Türkiye Finansman Sağlayabilir

Paylaş
 

Türkiye, üretimine başlanan ancak yapımı yarıda kalarak hangarda tutulan Antonov An-225 tipi dünyanın en büyük kargo uçağının tamamlanmasını sağlayabilir.

 23 Ekim 2020 günü Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Başbakan Yardımcısı Oleg Urusky, “Türkiye, halihazırda ikinci An-225’in tamamlanması için finansal destek sağlayabilir” açıklamasında bulundu.

Urusky, “Türkiye ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan ikinci An-225’nin tamamlanmasına değindiğimizde benim için çok egzotik bir durumdu; ancak uzmanlar düzeyinde daha fazla görülmeye ihtiyaç var. Stratejik nakliye uçaklarıyla ilgileniyorlar, ancak An-124’ü (Ruslan) öneremiyoruz çünkü mevcut olanlara kendimiz ihtiyacımız var ve yenilerini yapamayız. Yapım sürecini teorik olarak tamamlayabiliriz ve yatırımcıların ilgisini çekiyorsa pratikte aynısını yapabileceğimize inanıyorum.” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 16 Ekim 2020 günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine resmi çalışma ziyareti kapsamında Türkiye’ye geldi. Zelenskıy, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelmiş ve savunma sanayi başta olmak üzere ikili ülke ilişkileri kapsamında heyetler arası görüşmeler gerçekleştirilmişti.

2019’da, ikinci An-225 uçağının tamamlanması için 300 ila 400 milyon dolara ihtiyaç duyulacağı açıklandı. 2016’da Çin firması Aerospace Indurstry Corporation of China (AICC) ile dünyanın en büyük uçağı An-225’in modernize edilerek ikinci kopyasının üretilmesi konusunda çerçeve anlaşması imzalanmış, ancak proje yarıda kalmıştı.

İkinci uçak Antonov fabrikasında yarıda kalmış gövde ve kuyruk aksamıyla tamamlanmayı bekliyor.

Aynı zamanda uçakla Çin Halk Cumhuriyeti’nin de ilgilendiği gelen bilgiler arasında.

 

 

 

 

 

Antonov An-225 Mriya, merkezi Ukrayna’da bulunan Antonov Tasarım Bürosu (Antonov Design Bureau) tarafından yapılmış stratejik hava taşıtı olarak biliniyor. “Buran Uzay Mekiğini” taşıma amaçlı imal edilen uçak, yine Antonov tarafından üretilen AN-124 modelinin daha büyük hali. Uçağa, Ukrayna dilinde “Hayal” anlamına gelen Myria adı verildi.

Sovyetler Birliği döneminde ilk olarak uzay mekiği taşıyıcısı olarak düşünülen An-225, ilk uçuşunu 21 Aralık 1988’de gerçekleştirmişti. An-225, 640 ton azami kalkış ağırlığına sahip.

Bu yazı 431 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV