THY’nin İkinci A350 Uçağı Geldi. Siparişler İptal Edilebilir

Paylaş
 

Türk Hava Yolları’nın avrupalı uçak üreticisi Airbus şirketinden sipariş etmiş olduğu 25 adet Airbus A350 tipi uçaklardan ikincisi olan TC-LGB tescilli Airbus A350-941 tipi uçak geçtiğimiz gün ( 23 Ekim 2020 ) fıransanın Toulouse kentindeki Airbus tesislerinden TK6836/THY6836 uçuş kodu ile havalanarak gece saatlerinde İstanbul Havalimanı’na indi. Teslim edilen bu uçakla birlikte THY filosundaki Airbus A350 sayısı iki adete yükseldi.

Ancak aynı gün THY’de pandemi ve filo planlaması hakkında Kamuyu Aydınlatma Platformu – KAP’a bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada ” Pandeminin havacılık sektörü üzerindeki etkilerine ilişkin mevcut durumu göz önünde bulundurarak, Türk Hava Yolları, filo planlarını gözden geçirmiş ve Airbus firmasıyla mutabık kalarak belirli teslimleri yeniden planlamıştır. Aynı zamanda, Türk Hava Yolları’nın geleceği için sağlam bir temel sağlamak adına, mevcutta teslim edilmemiş siparişler, havayolunun operasyonel ve finansal kapasitesi doğrultusunda yeniden planlanmıştır. Yapılan bu planlamada, Airbus firması ile Türkiye arasında var olan ve sektörün içinde bulunduğu bu zor zamanlarda elzem olan güçlü endüstriyel ilişkiler de dikkate alınmıştır. ” ifadeleri kullanıldı.

Kullanılan bu ifadeler THY’nin siparişte olan bazı uçakları iptal edebileceği yorumlarına neden oldu. THY’nin gündeminde yaklaşık 1 yıldır uçamayan Boeing 737 MAX serisi, pandemi yüzünden teslimatları geciken, ertelnen Airbus A350 ve hala üretimine devam eden ve 14 adet teslim alınan Boeing 787 tipi uçaklar ile Airbus şirketinden hala yapımı ve teslimatları süren Airus A321 Neo tipi uçaklar bulunuyor. Yapılacak filo planlamasında hangi uçaklarda nasıl bir yol izleneceği hakkında bir bilgi verilmedi ancak bazı uçak siparişlerinin iptal edilebileceği tahmin ediliyor.

 

Bu yazı 487 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV