Efsane Pilot Murat Keleş TAI’den Ayrıldı

Paylaş
 

Efsane Pilot Murat Keleş TAI’den Ayrıldı.

Test pilotu ve SoloTürk akrobasi timi  kurucu ekibinde yer alan Pilot Murat Keleş resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada TAI”den ayrıldığını açıkladı. Bizlerde  sayın KELEŞ’e  goklerdeyiz.net internet sitesi, Havacılık meraklıları facebook grubu, Askeri Havacılık facebook grubu ve Goklerdeyiznet twitter hasabı adına Türk Havacılığına katkıları için teşekkür eder yolunun açık olmasını dileriz.

Duygusal açıklamasında :

“Göreve başladığım 2012 Nisan ayından itibaren personeli olmaktan gurur duyduğum TAI den bugün itibari ile ayrıldım. Gecen 6 buçuk yılı askın sürede çok güzel ekiplerle çok güzel işler, ilkler basardık. İyi ki yaptık, iyi ki parçası oldum, iyi ki tarih yazılırken arkadaşlarımla birlikte bir çizikte ben attım.
Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan sonra Türkiye’de F16 uçurma kabiliyetine sahip yegâne birim olan fabrikamızda Türk ve Pakistan Hava Kuvvetleri F16 modernizasyonu sonrasındaki test uçuşlarını başarıyla tamamlayarak kullanıcılarına teslim ettik. Daha önce F16 ile Türkiye’de çıkılmamış süratlerde, irtifalarda testler icra ettik.
HURKUS un zorlu sertifikasyon surecinde, yüzlerce test noktasını basariyla kapatarak EASA dan tip sertifikamızı aldık. İki prototip HURKUS’umuz ile Paris’e uçarak, Türk tasarımı, Türk malı bir uçak ile dünya devlerinin önünde gösteri uçuşları icra ettik.
Hurkuş’un kanatlarına taktiğimiz, yine Türk tasarımı, Türk malı füzeleri, zorlu test koşullarında başarılı bir şekilde atıp, hedefleri merkezinden vurarak bunu da yapabileceğimizi gösterdik.
Aslında bundan 25 yıl önce Deniz Kuvvetleri tarafından hizmetten çıkarılmış S2-E uçağını, üzerinde yapılan modifikasyonlardan sonra tekrar SHGM uçuş izni surecine sokarak azimli bir ekibin aylarca çalışması sonucunda TC-STF tescili ile uçurmaya başladık, TAI’nin gülen yüzlü bu uçağı ile yüzlerce saat test uçuşu yaparak Türk Savunma Sanayiine yeni ürünler kazandırılmasına yardımcı olduk.
Bütün bunları hep kocaman bir ekip olarak başardık.
6 buçuk yılı aşkın bu süreçte, ODTU ve İTÜ öğrencileri tarafından tasarlanan Very Light Aircraft (VLA) sınıfı uçaktan, 5’inci nesil savaş uçağı olacak Milli Muharip Uçağa kadar, Sayısal Uçuş Kontrol Bilgisayarından, Kayan Haritaya kadar, her turlu uçak ve uçuş ile ilgili projeye, 30 farklı uçak tipinde 4000 saatten fazla operasyonel, test, eğitim, gösteri ve genel havacılık uçuşunun getirdiği tecrübeyi aktarmaya çalıştım. Ne biliyorsam birilerine öğretmeyi, anlatmayı, paylaşmayı ilke edindim.
Bütün bunları profesyonelce, kurallara uyarak, gerektiğinde kural koyarak, bizden sonrakilere örnek olacak şekilde ve en önemlisi ekipçe yaptık. Artık ekip olarak bir şekilde dağıtılmış olsalar da, taaa Amerikalardan En İyi Uçuş Test Ekibi olarak ödül almış uçuş test ve telemetri ekibinin bir parçası olmaktan büyük keyif aldım.
Büyüklerimizin her zaman dediği gibi “havacılık ekip isidir.” Tarih göstermiştir ki; ne zaman ekip olmaktan uzaklaşıp, kişisel hesaplarla, hırslarla, egolarla is yapılmaya çalışılır, o zaman başarıdan uzaklaşılır, kazalara davetiye çıkarılır. Kanla yazılmış havacılık kurallarından bir kez olsun uzaklaşmadan, gerektiğinde bu kurallara sahip çıkmak için savaşarak, sorgulayarak, ikna ederek tüm uçuşlarımı emniyetli ve başarılı bir şekilde, alnımın akıyla ve teriyle tamamladım.
Daha yapılacak çok iş olsa da, öylesi uygun görüldü ve TAI’ den gitme sırası bugün de bana geldi. Bundan sonra yaşadığımız güzel anları hatırlayarak gururlanacağım. Kalan dostlarıma başarılar diliyorum.
Kazasız, kırımsız, emniyetle….” ifadelerini kullandı.

Bu yazı 1722 kere okundu.
Etiketler:
askeri f-16 haberler tai
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV