Faciadan Dönüldü

Paylaş
 

Havayolunun çoğu taşıma şekillerine göre oldukça güvenli olduğu söylenir.  Günümüz teknolojisinde uçaklardaki ve yerdeki güvenlik araç gereçleri ile birlikte havada çarpışma oranı neredeyse sıfıra indirildiyse de insan yada makine kaynaklı hatalar yüzünden bazen yinede bu tip kazalaryada hatalar olabiliyor.

Ancak geçtiğimiz 7 Şubat günü Hindistan havasahasında yaşanan bir olayda facianın eşiğinden dönüldü. Air İndia ile Vistara şirketlerine ait iki uçak 27000 feet seviyesine birbirlerine çok yaklaştılar. Aralarındaki mesafe saniyler ile ölçülürken uçaklarda çarpışmayı önleyen TCAS sisteminin uyarıları sayesinde çarpışma önlendi.

İddialara göre Air İndia şirketine ait AI631 sefer sayılı Mumbai – Bhopal seferini yapan VT-SCV tescilli  Airbus 319 tipi uçağı ile Vistara şirketine ait UK997 sefer sayılı Delhi – Pune seferini yapan VT-TNE tescilli  Airbus 320NEO tipi uçak Mumbai havasahasında her ikiside 27000 feet seviyesinde karşılaştılar. Vistara uçağının Mumbai Havasahasında 29000 feet seviyesinde olması gerekirken neden 27000 feet seviyesinde olduğu araştırıldığında pilotların hava trafik kontrolörü tarafından kendilerine 27000 feet seviyes atandığı belirtildi.

Kaynaklara göre uçaklar birbirlerine en yakın oldukları an  dikeyde 100 feet yanal ayrımda ise 2.8 km idi. Bu değerlere göre bir kaç saniye biribirlerinden zaman olarak uzaktaydılar.

nesx.com

 

Bu yazı 1114 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV