Fas ATAK Helikopteri İle İlgileniyor

Paylaş
 

20 Haziran 2018 günü Fas Kraliyet Silahlı Kuvvetleri’nden üst düzey askeri personelden oluşan bir heyetin, TUSAŞ TAI T-129 ATAK helikopterini satın alma olasılığı hakkında görüşmek üzere Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) genel merkezini ziyaret ettiği bildirildi.

Haber ilk olarak FAR-Maroc isimli  Fas savunma haber sitesinde yayınlandı. FAR-Maroc kararın, Suriye Operasyonunun Suriye cephesinde Afrin’e düzenlenen “Zeytin Dalı Operasyonu” sırasında gerçekleşen başarılı mücadelesinin bir sonucu olarak ortaya çıktığını açıkladı.

T129 hafif saldırı helikopteri, İtalya’nın AugustaWestland ve Türk Havacılık ve Uzay Endüstrisi (TAI) tarafından ortaklaşa geliştirildi. Helikopter Türkiye’nin kendi  ihtiyaçları için değiştirilmiş İtalyan A129 Mangusta’nın bir türevidir.

Platform prototipi ilk uçuşunu 2011 yılında gerçekleştirirken, ilk operasyonel helikopterler 2013 yılında Türk ordusuna teslim edildi. 2017 yılına kadar toplam 27 adet T-129 helikopter teslim edildi.

TAI T129 ATAK helikopteri, anti-tank, keşif ve keşif, konvoy eskortu da dahil olmak üzere geniş çaplı operasyonlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Silahlar
T129 ATAK helikopteri,  burun taretinde 1 adet 20 mm’lik üç namlulu bir topa sahiptir. Aynı zamanda Stinger hava-hava füzelerini veya dört sabit noktada toplam 1.200 kg’lık iki güdümlü roket haznesini taşıyabilir

.

Bu yazı 1293 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV