fransız ( Brezilya ) Uçak Gemisi Türkiye’ye Geliyor

Paylaş
 

Brezilya’nın önemli deniz gücünü oluşturan NAe Sao Paulo ( eski fransız uçak gemisi Foch ) Türkiye’ye geliyor. Airways’ta yayınlanan bilgilere göre geçtiğimiz Cuma günü açık artırma ile satılan gemi Mayıs – Haziran aylarında Türkiye’de olacak. Aliağa’daki gemi söküm tesislerinde söküme gelecek olan gemi Türkiye’ye gelmeden önce, deniz valflerinin kapatılması, dümen bağlantısı ve yedekte bulunan gemilerin güvenliği ve stabilitesine yönelik uluslararası standartları düzenleyen yasalarla ilgili diğer maddeleri içeren bir prosedürden geçecek.

Geminin nerede ve nasıl sökülebileceğine dair prosedürü Eylül 2000’de kullanılan uçak gemisini (eski adıyla Foch) Brezilya Donanması’na satan fransa açıkladı. İki ülke arasında imzalanan anlaşmadaki bir maddede, geminin Avrupa Birliği onaylı geri dönüşüm tesislerinde güvenli ve çevreye uygun bir şekilde sökülebilir. Sözleşmedeki bu detay, uçak gemisinin AB sertifikası olmayan Güney Asya’da hurdaya gönderilmesini engelliyor. Bu tür faaliyetlerde en kötü şöhretli bölge, eski teknelerin tehlikeli koşullarda ve kirletici kalıntılara dikkat edilmeden söküldüğü Hindistan’ın batı kıyısındaki Alang sahilidir.

Brezilya’nın en büyük savaş gemisiydi.

Brezilya bayrağını taşıyan en büyük askeri gemi olan São Paulo uçak gemisi, Fernando Henrique Cardoso hükümeti döneminde Fransa’dan 12 milyon dolara satın alınarak 2000 yılında Donanmanın kullanımına geçti. Gemi, 1960 ve 2001 yılları arasında Brezilya’da faaliyet gösteren NAeL Minas Gerais’in yerini aldı. São Paulo aktifken operasyonda olan dünyanın en eski uçak gemisiydi. Gemi 1960 yılında denize indirildi ve 1963-2000 yılları arasında FS Foch adı altında fransız donanmasında görev yaptı. fransa bayrağı altında, 32.800 tonluk ve 265 metre uzunluğundaki gemi Afrika’daki muharebe cephelerinde görev yaptı. Orta Doğu ve Avrupa. Ancak Brezilya Donanması ile, geminin kısa ve çok sıkıntılı bir kariyeri vardı, bir dizi mekanik sorun ve kazalar geminin peşini bırakmadı. Bu aksilikler sayesinde gemi, yelken açmaktan çok limana bağlı olarak durdu. Şubat 2017’de, Brezilya donanması uçak gemisini yenilemekten vazgeçtikten sonra, deniz komutanlığı NAe São Paulo’yu kalıcı olarak devre dışı bırakmaya karar verdi. Brezilya Donanması’ndan alınan verilere göre São Paulo, denizde toplam 206 gün geçirdi, 54.024.6 mil (85.334 km) yelken açtı ve 566 uçak fırlatıldı. Gemide işletilen ana uçak, şu anda kara üslerinden işletilen, McDonnell Douglas A-4 – F-1 savaş uçağıydı.

Kapak Fotoğrafı : Rob Schleiffert

Bu yazı 1463 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV