Geçmişten Günümüze Türk Hava Yolları İmajları -3. Bölüm

Paylaş
 

Milli Havayolumuz Türk Hava Yolları’nın kurulduğu yıllardan günümüze kadar kullanmış olduğu dış imajları ( boyamaları ) sizlerle paylaşıyoruz. (İmajlara verilen isimler resmi olmayıp birbirinden ayırt edilmek için kullanılmıştır)

2.Bölüm İçin TIKLAYINIZ

Beyaz Logolu İmaj (1980 -1982 )

İlk kez 1980 yılının Ocak ayında DC-9-32 tipi TC-JAF tescilli uçakta görülen bu imajda pencere çizgisi kalın kırmızı tek şeritten oluşup kokpit pencerelerinin alt kısımlarında incelmekteydi. Çziginin üzerinde kalın puntolarla THY ve TURKISH AIRLINES kokpit kısmına yakın bölümde de Bayrak bulunmaktaydı. Gövdenin 3/2′ si beyaz alt kısımda ise geri kalan yerler griye boyalıydı. Beyaz kuyruğun ortasında büyük bir kırmızı daire içinde beyaz yaban kazı logosu bulunuyordu. Motorlar boyanmamıştı. O güne kadar Türk Hava Yolları’nın tarihinde ilk kez yapılan ve 30yıla yakın bir süre sonra tekrar görülecek olan kırmızı içerisindeki büyük beyaz logounu Türk Bayrağını andırdığı ve çok uzaklardan görülüp tanınacağı ifade ediliyordu. 1980 yılı içersinde sadece iki uçak TC-JAF ve TC-JAG bu imaja byanmıştı. Ancak çok eleştiri aldığından dolayı bu iamjdan geri pijama imajına dönüldü. Her iki uçak 1982 yılı sonlarına kadar bu imajile uçtuktan sonra tekrar Pijama imajına geri döndü.

Doğu Ekspresi İmajı ( 1985 )

1985 yılında Airbus’ın THY için geliştirdiği buimaj tasarımdan ileriye gidememiştir. Bilinen sadece semolik bir adet fotoğrafı bulunmaktadır.

Turkish Air İmajı (1989)

1989 yılı Şubat ayında sadece DC-10-10 TC-JAU tescilli uçağa uygulanan ve kuyruğu  1971 Charter imajını gövdesi de Boğaziçi Hava Taşımacılığı’nı ( Mavi yerine kırmızı ) andıran bu imajın THY filosunda bir tasarımolarak hazırlanmadığı ve geçici olarak alelacele uygulandığı  ( uçağın kısa süre içinde servise verilebilmesi için ) bilinmekte olup 1 yıldan kısa bür süre içinde kullanılmıştır. TC-JAU tescilli uçağın Federal Express şirketine satılmasıyla buimajda tarihin tozlu raflarında yerini alıyordu.

(Daha önce de kaynak olarak kullanmış olduğum Kıvanç Hürtürk ve Gökhan Sarıgöl beyefendilerin kaleme aldıkları harika bir kaynak kitap olan ” Türkiye’de Ticari Havacılık Tarihi II” isimli kitaptan havacılık tarihi hakkında  faydalanabilirsiniz. Bu konuda ve daha bir çok konuda kaynak olarak kullandığım ve her sayfasında ilginç ve değerli bilgiler bulduğum her havacılık meraklısının merak ettiği bilgiler ile dolu olan kitabın özelliğini de sizlere belirtmeden edemedim.)

 

Bu yazı 1274 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV