Hat Uluslar Arası Hava Taşımacılığı

Paylaş
 

Kuruluş – 1980

ICAO Kodu : –

IATA Kodu : –

Merkezi : Kavaklıdere – Ankara

Çağrı Adı : –

Sınıf: Uluslararası Tarifezi Kargo Taşımacılığı

Satatü: 1982 yılında kapandı
Sivil Havacılık Yasası Öncesi Girişimler başlığı altında işlediğimiz havayolu şirketlerinin sonucusu Hat Uluslar Arası Hava Taşımacılığı ile bu bölümümüzü bitiriyoruz. Yazı dizimiz Özel Girişimler – Sivil Havacılık Yasası Sonrası Girişimler başlığından devam edecek.

Şirket 1980 yılı sonlarında charter kargo taşımacılığı amacı ile Ankara – Kavaklıdere’de kuruldu. Aynı yıl kurulan merkezi Gana Akra’da bulunan West Coast Airlines şirketi ile anlaşma yaparak – gerek duyulduğunda- “wet lease” yöntemi ile sefer başına uçak kiralayıp önceleri Batı Avrupa ülkelerine taze sebze meyve ve canlı hayvan taşımacılığına başladı. Hat, West Coast Airlines’e ait her biri 40’ar ton kargo kapasitesi bulunan 8 adet Boeing 707 ve iki adet Douglas DC-8 tipi uçağını Türk İhracacat şirketlerinin hizmetine sunmaktaydı. Taze ürünler ve canlı hayvan Türkye’de bu uçakların inmesine elverişli bütün havaalanlarından dünyanın her yerine kısa sürede uaştırılıyordu. Yabancı pilotlar  tarafından uçurulan yabancı kayıtlı uçaklar Türkiye’de üslenmediğinden, şirketin Sivil Havacılık Dairesi’ndenuçak işletme izni ( AOC ) almasına da gerek yoktu. (West Coast Airlines’in United African Airlines (Libya) ‘tan satın aldığı bir Boeing 707-331C  tipi 5A-DKA tescilli uçak kitabın yazarı tarafından 1981 yılı içerisinde Yeşilköy Havaalanı’nda görülmüştü. Uçak  1982 yılı sonlarına doğru 9G-ACY tescili ile Gana kaydına geçirildi. )

Hat Nakliyat hizmetine amerikayı da dahil  etmek üzere amerikada bir ortak aramaya başladı. 1982 yılında merkezi New York’ta bulunan ve İstanbul’a charter yolcu seferleri düzenleyen Golden Horn Charters ile görüşmelere başladı. Ancak Golden Horn Charters şirketinin 1982 yılında kapanması nedeniyle şirketin amerikadan ortak bulma projesi de gerçekleşmedi. Bundan kısa bir süre de Hat Nakliyat’ta iflas ederek kapandı.

Golden Horn Charters şirketinin HAT Uluslar Arası Hava Taşımacılığı şirketine teleks ile gönderdiği broşür ve davetiye . ( Kıvanç Hürtürk)

(Şirketlerin kuruluş ve faaliyetinin hikayesini daha detaylı öğrenmek ve okumak isterseniz Kıvanç Hürtürk ve Gökhan Sarıgöl beyefendilerin kaleme aldıkları harika bir kaynak kitap olan ” Türkiye’de Ticari Havacılık Tarihi II” isimli kitaptan faydalanabilirsiniz. Bu konuda ve daha bir çok konuda kaynak olarak kullandığım ve her sayfasında ilginç ve değerli bilgiler bulduğum her havacılık meraklısının merak ettiği bilgiler ile dolu olan kitabın özelliğini de sizlere belirtmeden edemedim.)

Diğer Sivil Havacılık Yasası Öncesi Girişimler İçin TIKLAYINIZ

Bu yazı 1157 kere okundu.
Etiketler:
boeing 707 dc-8 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV