Havacılık Filmleri – Anadolu Kartalları

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları.

Havacılık filmleri kategorisine ilk olarak yakın geçmişimizde çekilen ve yayınlanan, Türk sinemasının en güzel örneklerinden biri olan Anadolu Kartalları filmini işleyeceğim.

Yönetmenliğini bir Ömer Vargı’nın yapmış olduğu 28 Ekim 2011 vizyon tarihli filmde Engin Altan Düzyatan ( Kemal Tanaçan), Çağatay Ulusoy ( Ahmet Onur), Alpay Kemal Atalan ( Mustafa Hızarcı), Özge Özpirinççi ( Ayşe Dinçer ), Alper Saldıran ( Fatih Karakuş), İsmail Filiz ( Tunç Sözeri),  Hande Subaşı ( Müzisyen Burcu), Ekin Türkmen ( Psikolog Özlem ),  İlhan Şeşen, Orhan Aydın ve Ediz Hun gibi ünlü isimler rol aldılar. Film bir hava üssünde geçiyor.  Onur, Ayşe, Mustafa, Tunç ve Fatih. Bu hava üssünde Binbaşı Fatih Tanaçar emrinde Anadol Kartalı tatbikatı için  eğitim gören 5 Türk Pilotu. Birbirleri için yaptıkları fedakarlıklar arkadaşlıkları konu alan filmin müzikleri de Ozan Doğulu’ya ait. Filmin çekimleri Konya 3. Ana Jet Üssü Komutanlığı,İzmir Çiğli 2. Ana Jet Üssü,Eskişehir Hava Hastanesi ve İzmir’in Foça ilçesinde yapıldı. Filmin en önemli özelliklerinden biri de Türk Hava Kuvvetleri’nin 100. yılı anısına çekilmiş olmasıdır. Ayrıca Ağustosun sonunda filmin final sahnesi için Türk Yıldızları ve Solo Türk İstanbul’da görkemli bir gösteri gerçekleştirdi.

Havacılık meraklısı bir amatör olarak severek izlemiş olduğum filmdeki en güzel sahne bence Binbaşı Tanaçar’ın öğrencilerden birine ” sen ilk ne uçurdun” diye sorduğu sahne diyebilirim.

Diğer Havacılık Filmleri için TIKLAYINIZ

Bu yazı 9289 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV