Havacılık Sektöründe İflasın Eşiğindeki Devler

Paylaş
 

Havacılık Sektöründe İflasın Eşiğindeki Devler.

Havacılığın en ufak bir hatayı kaldırmadığını her defasında söylemiştim. Bazen sendikalar, bazen doğa olayları, bazen şirketin içindeki kötü yönetim ve daha da sayamayacağım nice faktörler de var. Bir amatör havacılık sevdalısı olarak üzülerek söylüyorum ki, topun ucundaiItalyan Alitalia, Güney Afrikalı South African Airways ve Çin’in en büyük özel havayolu şirketi Hainan Airlines bulunuyor.

Alitalia defalarca iflas etmesine karşın italyan hükümeti yaptığı nakit akışı ile şirketi bugünlere getirmeyi başardı peki ya bundan sonrası? İki çare var ya Lufthansa veya Delta gibi büyük şirketlerden yardım eli gelecek ve şirket rahat bir nefes alacak, veya şirket tarihin tozlu sayfalarında yer alacak. Alitalia için bugüne dek alman devi Lufthansa ile avrupanın önde gelen düşük maliyetli şirketlerinden easyJet havayolu şirketinden teklif gelmişti, fakat her iki şirket Alitalia’nin varlıklarına ve slot haklarına talip olduklarını açıklamışlardı. İlerleyen zamanlarda neler yaşanacak hep birlikte göreceğiz.

South African Airways ise tıpkı Alitalia gibi kötü yönetim sebebi ile yıllardır krizin etkisinde uçuşlarını zorluklar ile sürdürmeye çalışıyor. Bir yandan sendika ile mücadele ederken, bir yandan da nakit akışını sağlamaya çalışıyor ama gelin görün ki yapmaya çalıştıkları iş şu ana dek pek de ise yaramış görünmüyor. Zira Münih, Sao Paulo, Hong Kong ve iç hatlar ile Afrika kıtasında bazı hatları da kapatma kararı aldılar. Görünen o ki şirketin sonu hiç de iyi görünmüyor. Son olarak da ellerinde bulunan eski model Airbus A340-300 tip uçakları, yedek güç üniteleri ile motorları satılığa çıkardılar. Buradan gelecek para şirket için biraz can simidi olsa bile bu fazla gitmez.

Ve son olarak Hainan Airlines. Çin Halk Cumhuriyeti malumunuz koca bir devlet. Çin’in havacılıkta diğer ülkelere örnek olmasını umuyorum zira, her eyaletin kendine ait bir firması var ve her firmanın arkasında devlet bulunuyor. Hainan Airlines 1993 yılında havacılığa adım atmış Çin’in en büyük özel havayolu şirketi konumunda bulunuyor. Takvimler 2000 yılını gösterdiğinde Hainan Airlines şirketleşme sürecine girdi ve HNA Group olarak yoluna devam edeceğini de göstermiş oldu. Fakat evde ki hesap çarşıya uymadı. HNA Group iki katı borçlanarak hızlı bir büyüme stratejisi izledi ve bu da yıllar geçtikçe şirketi sarsmaya başladı. Nakit sıkıntısı baş göstermeye başladı, tıpkı yukarı da Alitalia ile South African Airways de olduğu gibi. HNA Group bünyesinde Hainan Airlines, Lucky Air, Urumqi Air, Hong Kong Airlines ve daha küçük havayolu şirketleri bulunuyor. Dünyanın önde gelen hoteller zincirinin de ortaklarından biri olan şirket dahası almanların en büyük bankalarından biri olan Deustche Bank’in da ortaklarından. Yani iflas etmesi durumda bir çok şirket çok zor durumda kalacak. Bir çok insan işsiz kalacak. Umuyorum ki hiç biri yaşanmaz zira her giden şirket gerçekten de iç acıtıyor…

İlerleyen zamanlar da hep birlikte nelerin olacağını hep birlikte göreceğiz.

Semih Seydan

Bu yazı 536 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV