Göklerdeyiz Havacılık Sitesi
Havacılık Tarihi – İlk Sivil Türk Kadın Akrobasi Pilotu
21 Kasım 2020
Goklerdeyiz Admin

Havacılık Tarihi – İlk Sivil Türk Kadın Akrobasi Pilotu

Edibe Subaşı (Kutucuoğlu) kimdir?

İlk sivil Türk kadın akrobasi pilotu kimdir?

1920 yılında Elazığ’da doğdu. Edibe subaşı ilk Türk kadın pilotlardan birisidir. Aynı zamanda Sabiha Gökçen tarafından yetiştirilmiş olan dört kadın pilottan biridir. ( Sabiha Gökçen’in yetiştirdiği diğer kadın pilotlar  Nezihe Viranyalı, Yıldız Uçman ve Sahavet Karapas‘tır.) Türkiye’nin ilk sivil Türk kadın akrobasi pilotudur.

1920 Elazığ doğumlu Edibe Subaşı‘nı Atatürk, 1937 yılında önce çıktığı Adana gezisinde ortaokul öğrencisiyken keşfetti. İlk eğitim uçuşlarını Eskişehir’de aldı. İlk uçuşunu 15 yaşında Yunanistan’a yaptı, oradan İtalya’ya geçti. Planörle havada 5 saat kalanlara verilen gümüş C brövesini alan ilk kişi oldu. Türk Hava Kuvvetleri bünyesindeki akrobasi timi Türk Yıldızları’nın mimarlarından birisi oldu. Hollanda ve ABD’de bulundu. Subaşı, 1957’de geçirdiği bir uçak kazası sonucu vücudunun büyük bir bölümü yandığı için iki yıl yatarak tedavi gördü, bu kazadan sonra emekli olarak uçuşa veda etti. Kendisi de birçok öğrenci yetiştiren Subaşı, 104 defa paraşütle atlamıştır.

Subaşı, eşiyle birlikte İzmir’deki Emekli Sandığı’na ait Narlıdere Dinleme ve Bakım Evi’nde hayatını sürdürdü. Eşi Kenan Kutucuoğlu 2011 yılında öldü. Edibe Subaşı, pilot olmasına rağmen ilk olarak silindir makinistliğinden, mahkemeye başvurmasının ardından şoför olarak, en sonunda da minare işçiliğinden emekli edildi. Kendi ifadesiyle 500 TL maaş alıyordu. 7 Mayıs 2011 tarihinde İzmir’de huzurevinde öldü.

Bir Yorum Bırak

Facebook Yorumları

Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Göklerdeyiz Mobil By Erhan Aydoğdu Namaz Vakitleri -- Ulucan Medya