Aynı Gün Aynı Havayolunun Aynı Meydanda Pistten Çıkan İki Uçağı

Paylaş
 

Geçtiğimiz günlerde özel imzalı olarak tarafıma hediye edilen İstanbul Atatürk Havalimanı’nın efsane havalimanı muhabiri Faik Kaptan‘ın “Atatürk Havalimanı’nda 40 Yıl” isimli kitabını okurken ilginç bir anıya denk geldim. Anıya başlamadan önce kitabın yazarı Faik Kaptan’a ve kitabın bana ulaşması için elinden geleni yapan arkadaşıma buradan candan teşekkürlerimi borç bilirim.

Gelelim aynı gün aynı havalimanında aynı şirketi iki uçağının arka arkaya pistten çıkması olayına:

” Tarih 4 Haziran 1990. Sıradan bir İstanbul Atatürk Havalimanı günü ancak şiddetli yağış var. Irak Havayolları Iraqi Airways şirketine ait Bağdat – İstanbul Atatürk Havalimanı – Moskova seferini yapan  YI-AGE tescilli Boeing 707-370 tipi uçağı ile yine aynı şirkete ait Bağdat – İstanbul Atatürk Havalimanı – Paris seferini yapan YI-AGL tescilli Boeing 727-270 tipi  iki uçak arka arkaya inişlerinde pistte biriken yağmur suları yüzünen pistten çıktı ve pistlerin sonundaki toprak alana saplanarak durabildiler. Olaya havalimanı acil durum ekipleri hemen müdahale etmişselerde havalimanının iki pistinin olay nedeniyle yaklaşık iki saat kapanmasının önüne geçememişlerdi. Uçaklar 2.5 saat gibi kısa bir sürede kurtarılmış ve pistler yeniden iniş ve kalkışlara açılmıştı. Neyse ki olayda iki uçaktaki toplam 213 yolcu ve 24 mürettebattan ölen yada yaralanan olmamıştı. Saplandıkları yerden kurtarılan iki uçak sonrasında Türk Hava Yolları’nın teknik hangarlarında onarılarak Boeing 707 iki gün sonra Boeing 727 ise  biraz daha uzun süren tamir ve bakım sonrasında servise verilmiş.

Olayın olduğu zamanlarda ise Gökhan Sarıgöl uçakları böyle görüntülemişti.

 

Olay günü havalimanı muhabirleri Faik Kaptan ve Sinan Toros yakından takip etmişlerdi. Olayın ertesi gün iki uçağın pistten çıkma haberi Milliyet gazetesinde “İki Boeing Toprağa Saplandı” manşetiyle böyle yayınlanmıştı.

rCUTcd

ZjpitQ

RfDyYqszo85U

8XO0SCpfMU7ewp4U8e

 

 

tNrH8s

 

 

 

Bu yazı 1216 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV